שובר לפרסום בגוגלאיך זה שאני לא בזוגיות?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אילנה סאבורה פז   
חמישי, 09 אוקטובר 2014 15:20

יש אין ספור סיבות שבגללן אני יכול/ה למצוא את עצמי עדיין לבד, בגיל בו כולם סביבי כבר מתחילים להיות מסודרים או אפילו בשלב שבו נותרתי היחיד/ה ללא בן/בת זוג קבוע להגיע איתו לחתונה או ארוחת חג. מעניין אותנו להסתכל ביחד איתכם מהם הסיבות שבגללם אתם מאמינים שעדיין אין לכם זוגיות.

על מנת לבחון זאת עלינו בכנות להתבונן פנימה ובאומץ לב לבחון איתכם את האמונות שיושבות לכם בפנים ומכתיבות את התנהגותכם. במהלך העבודה שלנו עם אנשים אנחנו נחשפים לאינספור סיבות שבגינן אנשים מאמינים שהם לבד. ראשית, כולנו מאמינים עמוק בפנים שאנחנו "לא בסדר" באיזשהו אופן. שלא באמת ניתן לאהוב אותנו מאיזושהי סיבה, כמו שאנחנו. נציג כאן כמה דוגמאות פופולריות של אמונות יסוד לא מודעות.


אמונות יסוד לא מודעות:

אני מכוער/ת, אני לא מספיק גבר, אני לא אישה – אימהית, סקסית, לא ניתן לאהוב אותי לאורך זמן, אני מקולקל/ת מן היסוד, אני רקוב/ה מבפנים, אני לא באמת מעניין/ת, אינני נחוץ/ה וניתן להחלפה, אני דפוק/ה, אני לא שייך/ת, אני פחות טוב/ה מאחרים, ועוד.

אמונות אלו על עצמינו הן חוויות שלנו את עצמינו בעולם. מעין תפיסה לגבי עצמינו, איתה אנחנו מתנהלים בעולם. היא לרוב אינה מודעת, אך היא מכתיבה את ההתנהגות שלנו בפועל ביחסים בינאישיים.
כאמור, אנחנו לא מודעים באופן ישיר לאמונה זו על עצמינו. יתרה מכך, אנחנו משקיעים לא מעט אנרגייה על מנת לשמר את האמונה הזאת ברמה לא מודעת ואנחנו עושים זאת על ידי כל מידי תירוצים וסיפורים שאנחנו מספרים לעצמינו ולעולם. נתאר כאן מספר של סיפורים אותם אנשים נוהגים לספר על מנת לתרץ את הלבד שלי.

כיצד אני מתרצ/ת את הלבד שלי:

נוח לי בלבד שלי, ניסיתי להיות בקשר וזה תמיד נגמר באסון אז למה אני צריך/ה את זה בכלל, כל הנשים השוות או הגברים השווים כבר תפוסים, אני לא אשם/ה שכולם סביבי לא רציניים ולא מחפשים קשר רציני, פספסתי את הרכבת שלי, יש לי אופי קשה ולא כל אחת/ד יכול להסתדר איתי, אני לא רוצה להיות כמו כולם – בית, משפחה ילדים... זה לא חיים שאני רוצה לעצמי, כל הזוגות סביבי אומללים או מתגרשים – אני אחסוך לעצמי את הבלגן, ועוד.


וכאן קורה דבר מעניין. קל לנו להאמין בתירוצים האלה מאחר ויש להם הצדקה במציאות. זה נכון שלא מעט זוגות סביבינו חיים חיים לא מאושרים, זה נכון שניסיון העבר שלנו היה מאכזב, זה נכון שכאשר אני לבד אני לא צריך להתחשב ולתת חשבון לאיש וזה די נוח, זה נכון שלא מעט בחורים ובחורות שוות סביבי כבר תפוסות. לכאורה, הרציונליזציה עובדת יפה מאוד כי יש לה בסיס.

יחד עם זאת, זה גם נכון שיש לא מעט זוגות שחיים בזוגיות מאושרת, זה גם נכון שלא מעט חברה כמוכם, עדיין נותרו פנויים ומחפשים אהבה, זה נכון שיש עוד אנשים בעולם שרוצים קשר רציני ולא רק סטוצים – בדיוק כמוכך, ותתפלאו, אבל זה נכון שיש שם אנשים שישמחו לקבל אתכם, לא משנה כמה אתם חושבים שהאופי שלכם הוא בלתי נסבל ולא חשוב כמה אתם מאמינים שאתם מיוחדים/חריגים/שונים.

אבל – מכל זה אני בוחר/ת להתעלם.

מדוע אני מתעלם/ת מכך? – כי אם אראה גם את הצד הזה של המציאות, אצטרך להודות בכך שאולי יש לי אחראיות כלשהי בכך שאני לבד. ויותר מכך והכי חשוב – אצטרך לבחן עם עצמי בכנות מדוע אני עדיין לבד וזה עלול להוביל אותי להכרה בכך שאני מאמין עמוק בתוכי שאינני ראוי לאהבה, דוגמת כל אותם האמונות לא מודעות שפירטנו (אני לא מספיק טוב/ה..). וזה יקיריי, משהו שכואב להודות בו.

מרבית מהאנרגייה שלנו ביחסים מושקעת בלפצות ולהסתיר את איך שאנחנו באמת מרגישים.
את הכאב, את האכזבה, את החוסר ביטחון, את הבושה, את הפחד מדחייה, שמה לא יקבלו אותנו, ידחו אותנו, ילעגו לנו. כי מתישהו זה באמת קרה וזה צרב טראומה מאוד חזקה, אבל אנחנו לא יכולים להמשיך לחיות מתוך פחד כי אילו לא חיים, אלא הימנעות בכל מחיר מחיים עצמם. וזה מה שאנחנו קוראים לו "איזור נוחות".

אזור נוחות שלי:

זההו מקום בו אני רגיל/ה להיות. בו אני מרגיש/ה מוגן/ת, בטוח. הוא שומר עלי מפני פגיעה. כאשר הלבד שלי הופך להיות אזור שנוח לי בו אני מוותר על ניסיון ליצור קשר. אני מפסיק/ה לנסות ומוותר/ת על פנטזיה לחיים בזוגיות מאושרת. ואני מצדיק/ה את עצמי בכל התירוצים – למה זה כדאי לי להיות לבד. או שאני נכנס/ת למערכות יחסים שמתכתחילה נועדו לכישלון ובכך שומר/ת על אזור הנוחות שלי – לבד, כי שם בטוח לי.


אבל בפועל, הישארות באזור נוחות שלי ממשיך לקיים באופן לא מודע את אמונת היסוד שלי, שאני בדרך כלשהי לא בסדר/לא ראוי/ה לאהבה. הישארות והיאחזות באזור הנוחות שלי מונעת ממני להעיז ולבחון האם האמונה הזאת שלי, לפיה אני באיזושהי צורה לא בסדר/לא טוב/ה מספיק – אכן נכונה.

אמונת היסוד שלי מנחה את האופן בו אני מתנהג/ת ביחסים (בזוגיות וביחסים בכלל) ויוצרת דפוס התנהגות מובנה במעגל סגור – יש אין ספור דרכים בהם ננהג באופן שישמור על אזור הנוחות שלי ויתן תוקף לאמונת היסוד שלי על עצמי. למשל: אני אפסול מהר את הבני/ות זוג פוטנציאליים כדי להימנע דחייה מצידם, אני אנהג באופן כלשהו שירחיק אותם ממני – אהיה קנאי/ת, אובססיבי/ת, תלותי... עוד, ובעצם, אעשה כל דבר יצירתי ככל שיהיה שיגרום לי להשאר לבד (למרות ההשתוקקות העמוקה שלי לאהבה!), ובכך אמשיך להוכיח לעצמי שאני אכן לא רואי/ה לאהבה/לא טוב/ה ועוד מיני אמונות יסוד.
במילים אחרות – אני אקלקל לעצמי את הסיכוי לקשר כי -
ע מ ו ק   ב פ נ י ם   א נ י   ל א    מ א מ י ן/ה   ש מ ג י ע   ל י    א ה ב ה !!

זה מעגל קסמים, דרמה אותה אנחנו משחזרים אין ספור פעמים!!!

מהם דפוסי בחירת בני/ות זוג שלי?

באופן לא מודע אנחנו נמשך לבני/ות זוג שימשיכו לתקף ולהצדיק את האמונות יסוד שלנו. למשל: אם יש לי חרדת נטישה, ואמונת היסוד שלי על עצמי היא שאני לא רואיה שישארו איתי לאורך זמן - אבחר באופן לא מודע בן/בת זוג שכל הזמן ינטוש אותי, או בכל דרך אפשרית תמיד אמשך לבני זוג שאינם פנויים לקשר, או אינם פנויים לקשר איתי, או אינם מתעניינים בי... ובכך אשחזר את הדרמה ואתקף את האמונה שלי. " היני, צדקתי, אכן אני לא ראויה להיות נאהבת לאורך זמן", ועכשיו אפשר להמשיך ולהשאר באזור נוחות שלי.
-----------------------------------------------------------------------
האם אפשר לשנות דפוסים? – כן!!!! אבל זה דורש עבודה.
קשה לנו לראות בעצמנו את הדפוסים שלנו ולהגיע לבד לאמונת היסוד שלנו. כאן נזדקק לעזרה טיפולית. אך כאשר אנחנו רואים מדוע אנחנו פועלים כמו שאנחנו פועלים אנחנו יכולים לבחור לנהוג אחרת.

-------------------
לאתר שלנו: http://www.zugiyut.org/
לקביעת מפגש ניסיון:
אילנה 052-4842716

 


www.zugiyut.org/

 


 
מאמרים נוספים :

» יצירת זוגיות מאושרת

"יצירת זוגיות" --------------- מעטים מבני האדם הם אלו שאינם משתוקקים לקשר אוהב וזוגי. רובנו מחפשים כבר מגיל די צעיר את החצי השני שלנו. התרבות האנושית, מוזיקה, קולנוע, טלויזיה וספרות ואומנות, ממלאות אותנו בהשראה על אהבה ויוצרות...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים