שובר לפרסום בגוגלאיך מתבצע תהליך של ביקורת פנים?

PDF הדפסה דוא
איך מתבצע תהליך של ביקורת פנים? - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : kirill   
שלישי, 09 יולי 2019 13:46

הקפדה על מספר שלבים נכונים יכולה לייעל את העבודה של מבקר פנים. בשלב הראשון, מה שצריך לעשות הוא להגדיר מה רוצים לבקר: על פניו ניתן לבקר כל תחום ופעילות, אך חשוב לבצע תכנית ביקורת שנתית ולהתחשב במונחים של עלות-תועלת. בין היתר, התחומים הנפוצים שבהם ניתן לבצע ביקורת פנימית כוללים לוגיסטיקה, ייצור, שיווק ומכירות, השקעות, פיתוח וכן הלאה.

בשלב השני נדרשת היכרות עם היחידה או הפעילות וביצוע עבודת שטח. זה גם השלב שבו עוקבים אחר ההיסטוריה של היחידה המבוקרת, בודקים את הפעילויות החשובות ביותר שלה ומבררים האם קיימות תכניות הדרכה לעובדים. כמו כן, צריך להגדיר תחומים שבהם נדרשת מרב תשומת הלב ולשאול את מקבלי ההחלטות לגבי חומרים, ציוד, כוח אדם וכן הלאה.

מה כוללת עבודת השטח?

עבודת השטח שמתבצעת לאחר תכנון הביקורת היא השלב המעניין בתפקידו של מבקר פנים. אם מסיימים להגדיר יעדי ביקורת ומבצעים סקר מקדים, ניתן לפתח תכנית עבודה ולצאת לשטח. עבודת השטח כוללת בדיקת מסמכים ודוחות ולעיתים גם הפקת דוחות מחשב בחתכים שונים. חוץ מזה, חשוב מאוד לכלול בתוך עבודת השטח תצפיות, תשאול, אימות נתונים ומידע וכמובן ניתוח עומק של הנתונים.

לא רבים יודעים שעבודת השטח של מבקר פנים כוללת ניתוח של תהליכי עבודה. במסגרת ניתוח תהליכי העבודה מקדישים תשומת לב לדוח כתיבת הביקורת, אך גם מנסחים אותו באופן שיהיה ברור ומובן לקוראים. דוח הביקורת צריך למשל לכלול כותרת, תוכן עניינים, רקע, מטרות, חוות דעת, ממצאים, המלצות ונספחים.

החשיבות של מבקר פנים מקצועי

האופן שבו מתבצע תהליך של ביקורת פנים מעיד טוב יותר מכל דבר אחר על החשיבות של מבקר מקצועי. ככל שרמת המקצועיות של המבקר גבוהה יותר, כך עולה הסיכוי שהממצאים שלו ינומקו באופן משכנע ובצורה שעולה בקנה אחד עם האינטרסים של מקבלי ההחלטות בארגון.

בסופו של דבר, המבקר מבצע עבודה שחשובה עבור הארגון ויכולה לייעל אותו. זו הסיבה שבגללה צריך להקפיד על תהליך נכון של ביקורת ולא לדלג על שלבים.
 
מאמרים נוספים :

» מה זה ביקורת פנים ומי מבצע אותה?

מבקר שאינו תלוי בגוף המבוקר יכול להציף בפניו סוגים שונים של כשלים ובעיות. בין היתר, המטרה של ביקורת פנימית שמתבצעת על ידי מבקר פנימי בארגון ציבורי היא להפנות את הקשב של המנהלים והעובדים אל הסיכונים בתפקוד של הארגון...

» הביקורת הפנימית

תחילתה של הביקורת הפנימית , הרשמית, בהתכנסותם של אבות המקצוע בשנת 1941 בארה"ב. התכנסותם של 25 החברים שיסדו את לשכת המבקרים הפנימיים הייתה לנוכח הצורך בביקורת פנימית כמערכת או שיטה שתסייע למנהלים להתמודד עם כשלים בפניהם...

» איך תתמודדו עם מחנק האשראי

אמנם אנחנו מצויים כבר בראשית 2010, אך משבר 2008 בשוק האשראי הגלובלי טרם מיצה את עצמו ומלווה את כולנו.     אל חשש, יש מה לעשות! ניהול נכון משמעו מימון טוב, על מנת לקבוע את הנזילות הדרושה תוך התמקדות בהון החוזר ובתזרים המזומנים. ...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים