שובר לפרסום בגוגלבלוטת התריס ופיברומיאלגיה מה קדם למה?

PDF הדפסה דוא
בלוטת התריס ופיברומיאלגיה מה קדם למה? - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מורן אהרון   
חמישי, 20 ספטמבר 2018 14:46

 

כאבים וסימפטומים משותפים לבלוטת התריס ופיברומיאלגיהפיברומיאלגיה נתפסת כיום על ידי הממסד הרפואי הקונבנציונלי כסינדרום רב מערכתי שהסימפטום המרכזי שלו הוא הכאב. מכאן אף שמו של הסינדרום בעברית. דאבת (דאב - כאב). אכן פיברומיאלגיה מלווה בכאבים המהווים סימפטום נפוץ ומרכזי אולם כיום ידוע כי הטיפול בפיברומיאלגיה אינו יכול להסתמך על תרופות למניעת כאבים בלבד וברוב המקרים יש לטפל באיזון בלוטת התריס.

לעתים המצב הוא הפוך כלומר, מטופל מתלונן על כאבים מורכבים, כרונים, ומקבל תרופות לשיכוך כאב, ועל אף המינונים הגבוהים לא חלה כל הטבה, לעיתים אף מתעוררת החמרה במצבו. במקרים רבים זה הרגע שבו לאחר התייעצויות ובדיקות מעמיקות, ללא ממצאים פתולוגיים. ואף ללא תגובה לטיפול תרופתי. מגיעים רופאי הכאב (או הרופא המטפל -אינדוקרינולוג, אורטופד, גסטרולוג, מרפאת שינה, פסיכיאטר) למסקנה שלפניהם מטופל שסובל מפיברומיאלגיה.
גם אם הרופא המטפל הוא בתחום הרפואי השונה מהכאב, לא תהייה תגובת ריפוי לתרופות ולעתים תחול החמרה במצב המטופל. כיום מקובל להתייחס לפיברומיאלגיה כאל תסמונת רב מערכתית, אשר נובעת מהפרעות באיזונים בין מערכות פיזיולוגיות שונות. וזאת מתוך הבנה וקבלה של ההנחה, כי המערכות הפיזיולוגיות מושפעות ומשפיעות ההדדית, הן על המערכת הנפשית,רגשית, והן על המערכת הקוגניטיבית תודעתית.

הראייה הכוללת הרב מערכתית, לא תמיד מקובלת וכיוון שפיברומיאלגיה היא "מחלה צעירה" הגישה לאבחון וטיפול בה אינו אחידה. לא בקרב הממסד הרפואי הקונבנציונלי ולא בקרב המטפלים האלטרנטיביים.
אחידות הדעים מצטמצמת להנחה כי חוסר איזונים במערכות מסוימות הביא לתגובות הסימפטומטיות של המטופל שניתן להגדירן כפיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה ובלוטת התריס.

מחקרים מדעיים הראו שאצל מרביתם של מי שהוגדרו כחולי פיברומיאלגיה, בלוטת התריס אינה פועלת כהלכה. שיבושים בפעילות בלוטת התריס יכולים להיות מינוריים או לעתים ההפרעה באיזון של בלוטת התריס היא קיצונית. לעתים אלה שיבושים שאינם ניתנים לאיתור בבדיקות הדם הקונבנציונליות המתבצעות בפרוטוקולי האבחון והטיפול של מערכות הבריאות הציבוריות. רמות TSH שאינן תקינות לא תמיד יבואו לידי ביטוי בבדיקות הדם וגם כאשר נערכת סקירת הורמונים כללית, הרי שלא בהכרח תאובחן שיבוש בפעילות הבלוטה.

כאשר הורמוני בלוטת התריס אינם פועלים כסדרם (במיוחד בתת-פעילות של בלוטת התריס). גורם הדבר לתופעות אשר במצבי קיצון כמעט זהות לתופעות הלוואי של פיברומיאלגיה. העובדה שתופעות הלוואי משותפות מעמידה את השאלה המחקרית שעדיין לא קיבלה תשובה מדעית חד משמעית. האם פיברומיאלגיה מהווה מקרה קיצון, החרפה של תת פעילות בלוטת התריס.
הנטייה כיום היא לשייך בין שתי תופעות אלה, וזאת בעיקר בשל אמצעי אבחון מדוייקים (בדיקת רוק למיפוי הורמונלי למשל) אשר מאפשרים לרופאים העוסקים בטיפול בפיברומיאלגיה להעניק למטופליהם אמצעים תרופתיים אשר משיגים איזון בתפקודי בלוטת התריס. ברבים מהמקרים איזון בפעילות בלוטת התריס יביא את המטופל להחלמה וחזרה לחיים רגילים.

הטיפול בפיברומיאלגיה ברבים מהמקרים הנו טיפול עקיף המאפשר הכחדת סימפטומים, גם אם נוכחותו של הסינדרום אינה נמנעת.

 

 


prosites.site/


 
מאמרים נוספים :

» פיברומיאלגיה- לא חתונה קתולית

לפעמים זה קורה "ללא סיבה", לפעמים בעקבות חבלה או תאונה אבל כשזה קורה, זה משנה את החיים ולא לטובה.דאבת השרירים או פיברומיאלגיה היא תסמונת אשר הופכת אנשים צעירים למבוגרים בהרגשתם, אנשים פעילים ונמרצים לחסרי אנרגיה וכואבים,...

» תת פעילות של בלוטת התריס (היפו תירואיד) – טיפול טבעי

בלוטת התריס משמשת בגוף כתרמוסטט (מווסת).הבלוטה מפרישה הורמונים T3 T4 האחראים לוויסות חילוף החומרים בכל תא בגוף,משלב העוברי ועד סוף החיים, מחסור בהורמונים אלו יכול להשפיע כמעט על כל מערכות ופעולות הגוף.סימפטומים לתת פעילות...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום הבריאות

חיפוש עבור רפואה - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים