שובר לפרסום בגוגלגז טבעי – האם זהו עתידה של הכלכלה הישראלית?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : שרון רז   
שישי, 24 יוני 2011 11:28

במהלך השנים האחרונות התגלו מול חופיה של מדינת ישראל, עמוק בתוך האדמה, מצבורים של גז טבעי בגודל אשר אינו ברור לחלוטין. לפחות שני פרויקטים גדולים של קידוח נמצאים בשלבים מתקדמים כבר, והתקשורת הישראלית נהנית לדבר על פוטנציאל רווח של מיליארדים רבים של שקלים עבור המדינה ואזרחיה.

בעוד גודלם והיקפם של אותם מצבורי גז אינם ברורים לגמרי עדיין, מה שבטוח הוא כי מדובר בחדשות טובות מבחינה כלכלית למשק שלנו. גז טבעי הוא משאב חשוב ורב ערך שימינו, אשר מהווה תחליף לנפט, אשר מחירו הולך ועולה בעקבות אי יציבות בעולם הערבי וביחסים בין מדינות ערביות שונות החולשות על שדות נפט גדולים, לבין מדינות ערב. השאלות הגדולות הן כמובן – מהו גודלו של אותו שדה גז טבעי השוכן מול חופי ישראל, וכיצד יחולקו ההכנסות ממנו.

 

הכנסות מגז טבעי – להחלטת חברי דירקטוריון או ממשלת ישראל?

כאמור, במהלך החודשים האחרונים מתרחש דיון ער וסוער בדבר ההכנסות הצפויות ממכירת הגז הטבעי. החברות הגדולות המעוניינות להפיק את הגז, ביניהם קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, מעוניינות מן הסתם לגרוף רווחים גבוהים עד כמה שניתן. בעוד הן מוציאות סכומי עתק על הקידוח והפקת הגז, עולה השאלה – האם מרבית הרווחים ממכירת משאב טבעי זה צריכים ללכת לטייקונים הגדולים כמו יצחק תשובה ועופר נמרודי  או לאזרחי המדינה? האם את ההחלטות בדבר ההכנסות שללו צריכים לקבל חברי דירקטוריון בכירים בחברות כאלו או אחרות, או נבחרי הציבור היושבים בממשלה?

כבר ראינו בעבר דוגמאות ציבוריות נאותות מצד אנשי עסקים וטייקונים גדולים כמו יצחק תשובה עצמו, עופר נמרודי, סטף וורטהיימר ואחרים, אשר לקחו הכנסות עתק מעסקאות כאלו ואחרות, ודאגו כי הן יגיעו לרשות האזרחים, כלומר – לקופת הממשלה. בין השמות הגדולים בעולם העסקים הישראלי הכוללים את נוחי דנקנר, שרי אריסון, עופר נמרודי, סטף וורטהיימר ועוד, ניתן למצוא כמעט אצל כל אחד מהם מקרה כזה או אחר בו דאגו גם לרווחת החברה בה הם חיים, והעבירו רווחים רבים ונאים לידי המדינה.

 

לכן, עולה השאלה – האם גם בפרשת הגז הטבעי ינהגו הטייקונים הרלבנטיים בדומה לוורטהיימר, עופר נמרודי וכד' במקרים בהם העדיפו את טובת החברה והמדינה על פני טובתם האישית, או שמה תהיה כאן מלחמה של ממש על רווחים ממשאב טבעי אשר שייך לכל אזרחי המדינה באופן שווה.

 

שאלה נוספת עליה עדיין אין תשובה ברורה היא כמובן – עד כמה גדול אותו שדה גז טבעי, או ליתר דיוק – עד כמה גבוהים צפויים להיות הרווחים ממנו? האם שדות הגז הטבעי הללו גדולים מספיק על מנת להכתיב את עתידה הכלכלי של המדינה או שמה מדובר ברווחים קטנים יחסית, אשר כל הרעש עליהם הוא לשווא?

 

אם לקחת את הגישה האופטימית והחיובית – אנחנו יכולים לסמוך על יצחק תשובה, בדומה לסטף וורטהיימר, נוחי דנקנר, עופר נמרודי וכד', שיעשה את הדבר הנכון ויאפשר לאזרחי המדינה ליהנות מכמה שיותר מרווחי הגז הטבעי. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

לוח דרושים מהיום

חיפוש עבור דרוש - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים