שובר לפרסום בגוגלהזעת יתר

PDF הדפסה דוא
הזעת יתר - 1.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : Administrator   
רביעי, 22 דצמבר 2010 11:18

הזעת יתר מלווה בפגיעה בביטחון העצמי ועלולה לפגוע גם בתפקוד החברתי, ביצירת קשר זוגי ובתפקודים יומיומיים, לא רק בקיץ. ההזעה מופיעה בידיים אצל חלק מהאנשים, או בגב, בכפות הרגליים ובמקומות אחרים בגוף. לעתים ישנם כמה מוקדים של הזעה שיכולים להתפרש על פני הגוף כולו ולעתים קיים רק מוקד אחד שבו מתרכזת התופעה של הזעת יתר. בכל מקרה ניתן לטפל בכך, בעזרת ניתוח, בתכשירים, בתרופות או בהליכים אחרים. לא כל מי שמזיע באמצע הקיץ ולא כל מי שנתקף יום אחד גל חום פתאומי שלווה בהזעה, סובל מהתופעה הזו. איך מבדילים בין הזעה שהופיעה באופן פתאומי ועלולה לנבוע מגורם חיצוני או הזעה שקשורה למשל בגיל המעבר לבין הזעת יתר קבועה?

 

מהי הזעת יתר

אנשים מזיעים באופן קבוע כדי לקרר את הגוף. כמו כן יש הבדלים בין אדם לאדם בכמות ההזעה ובמוקדי ההזעה העיקריים – ישנם אנשים שמזיעים יותר בבתי השחי לעומת אנשים שמזיעים יותר בגב, בפנים ובמקומות אחרים. הזעת יתר מוגדרת כמצב שבו ישנה הזעה מוגברת יתר על המידה, באופן לא פרופורציוני לצורך של הגוף לקרר את עצמו. מי שסובל מהזעת יתר יכול למצוא את עצמו מזיע יותר במצבים של לחץ, למשל. אבל אנשים שמזיעים הזעת יתר לא בהכרח מזיעים יותר במצבי לחץ – חלקם מזיעים באופן מוגבר בקביעות, או שהשינויים בהזעה לא כרוכים בגורם שניתן לאתר אותו כמו הילחצות, סביבה חמה במיוחד או פעילות גופנית. הזעת יתר לא מפריעה לכל אחד, אך ישנם אנשים שהתופעה גורמת להם לפגיעה בתפקוד ובביטחון העצמי, למשל במצב שנוצרים עיגולי זיעה בחולצה. ונוצר צורך בפיתרון.

 

הזעת יתר – הגורמים

הסיבות הגורמות לתופעה הן בחלקן תורשתיות. הסיכוי שאדם שיש לו הזעת יתר יהיה בן לאם או אב שגם בהם קיימת התופעה הוא גבוה. עם זאת ההזעה יכולה להיות קיימת בהורים בצורה ממוקדת ואילו אצל הילדים בצורה מפושטת, או להופיע באזור אחר בגוף. קיימים מנגנונים שונים ששולטים בהזעה, ובלוטות הזיעה הן רק חלק אחד. במקרים של הזעת יתר הבלוטות מפרישות יותר מדי זיעה, אבל לא בגלל גודלן אלא לעתים כיוון שהן מקבלות הוראה להפריש יותר זיעה ממערכת העצבים הבלתי רצונית. לכן מדובר, בדרך כלל, בהפרעה עצבית שלא גורמת נזקים נלווים מלבד הזעת היתר עצמה. עם זאת, יש מקרים שבהם הזעת יתר היא תוצאה של עודף משקל, של מחלות עור, של בעיות בבלוטות אחרות בגוף או שהיא סימפטום נלווה לבעיה ראשית אחרת.

 

הזעת יתר וסוגי הטיפול

הזעת יתר מצריכה ראשית אבחון נכון כדי לטפל. במידה ואובחן עודף משקל כגורם לבעיה, יש להפחית את המשקל. במידה והסיבה היא בעיות עור, יש לטפל בבעיה העיקרית. כאשר אין סיבה ראשית אחרת שטיפול בה עשוי להפחית את הזעת היתר, ניתן לטפל בהזעה עצמה. ישנן שיטות רבות שמפחיתות את ההזעה, מעבירות את מוקד ההזעה למקום אחר בגוף או מספקות הקלה והטבה במצב. ניתוחים שמנתקים באופן זמני או קבוע את העצבים שמשפיעים על בלוטות הזיעה הם פיתרון אחד, אך לרוב נגרמת תופעה של הזעה מפצה במקום אחר שלא נותח. כיום הזעת יתר מטופלת גם בעזרת בוטוקס, שעובד כמשתק עצבי מקומי, ובעזרת ניתוח להסרת בלוטות הזיעה מהאזור. בנוסף ישנן תרופות מסויימות וכן תכשירים למריחה חיצונית שמשפיעים על הזעת יתר.


 
מאמרים נוספים :

» הקיץ והזעת יתר

עם תחילת הקיץ, ובהתאם, בואם של הימים החמים עלינו. שב ומתעורר הצורך להתמודד עם בעיית הזעה. לזעה, שלה תפקיד חשוב מאוד בקירור הגוף, כך שבימים חמים, או בעת פעילות גופנית מוגברת, הזעה שומרת על טמפרטורת הגוף על מתחת ל37 מעלות...

» פתרונות פשוטים לבעיות כירורגיות בימינו

עם התקדמות הרפואה העשורים האחרונים, בעיות ומצבים רפואיים רבים ניתנים לפתרון בימינו בהתערבות כירורגית קלה ופשוטה. טיפולים כירורגיים שפעם נחשבו לקשים ומסובכים, נעשים היום במיומנות רבה, זריזות, בטיחות והצלחה כמעט ודאית....
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום הבריאות

חיפוש עבור רפואה - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים