היתרי בנייה

הדפסה
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אבנר כהן   
שני, 02 ספטמבר 2013 13:21

על מנת להתחיל להקים מבנה כלשהו בצורה חוקית ומסודרת, יש כמובן צורך להוציא את כל האישורים הנכונים. היתר בנייה הוא המסמך שמאפשר לאשר את התכנית האדריכלית של המבנה הפוטנציאלי אותו רוצים להקים. אדריכל צריך לקבל חתימה על היתר הבנייה שלו על מנת להתחיל לתכנן את צורת המבנה, וזהו תהליך בירוקרטי שנחשב לפרוצדורה סטנדרטית. היתר הבנייה ניתן על ידי העירייה, באגף שנקרא הועדה המקומית לתכנון ובנייה. הוא מאפשר להרוס מבנה קיים כדי לבנות עליו משהו חדש, הוא מאפשר להסב את ייעוד הקרקע לבנייה ומאפשר שינויים בשימוש של הקרקע. ללא אישור זה אי אפשר להתחיל לתכנן את המבנה החדש. היתר הבנייה מכיל מסמכים רבים, בין היתר הבקשה בכלליות ונספחים אליה כמו מפות, אישורים והיסטוריה עוד. לאחר שהועדה חותמת עליהם ההיתר יוצא לדרך, מקבל מס' של העירייה ואפשר להתחיל לתכנן את המבנה החדש – לא משנה איזה. לקבוצת מסמכים זו קוראים גם גרמושקה.

מבנה הגרמשוקה – ככל שתהיו מדוייקים יותר כך תחסכו זמן יקר


גרמושקה מחולקת למס' חלקים, מקטעים, שכל אחד מהם עוסק במשהו אחר שחיוני להיתר הבנייה. החלק הראשון הוא הצהרתי – פרטי המגיש, האדריכל / מהנדס. החלק השני עוסק בהקלות, אישורים, מקומות חנייה, שילוט ועוד. החלק השלישי יעסוק בטבלה עם שטחי המבנה הקיים בחלוקה למקומות ושטחים מסודרים וברורים ע"פ התכניות הקיימות. החלק הרביעי יעסוק בטופוגרפיה ומפות של האיזור. התייחסות סביבתית, תוספות ועוד. החלק האחרון – חישובי שטחים ועזרים של המבנה הייעודי החדש. גרמושקה היא מסמך חשוב מאד שבלעדיו אי אפשר להקים מבנה חדש על שטח קיים שצריך שינוי, שדרוג ואישורים. ישנם כמובן מקרים בהם אין צורך בגרמושקה – ולא תמיד צריך את מסמכי ההסבה הללו. למעשה החוק קובע מתי כן צריך לקבל היתר בניה ולהלן המקרים בהם חובה להמציא אישורים אלו המצויינים לעיל: הריסת מבנה קיים, בניה של מבנה חדש, תוספות חיצוניות כמו גדר, פרגולה, סככה, חנייה מקורה, תוספת בנייה, שינוי תשתית בבניין, סלילה, חפירה, שימוש שונה מייעוד הקרקע המקורי, מבנים זמניים, חיווט חשמלי.

איך מקבלים היתר בנייה?


כאמור, לאחר שהחלטתם שאתם עומדים להגיש גרמושקה אתם צריכים להתחיל להמציא את כל המסמכים המצויינים לעיל. אם למשל החלטתם שאתם מקימים מפעל לייצור גשש קרבה וזה נמצא על שטח חקלאי שירשתם מסבתכם, אתם צריכים להסב את הייעוד של השטח וזה דורש היתר בנייה. קבלת היתר הבנייה דורשת התייחסות רצינית ביותר של אדריכל / מהנדס ופנייה מסודרת לעירייה. ככל שתעשו זאת מדויק ומקצועי יותר, ככה תקצרו את השהות של המסמכים שלכם בועדה לתכנון – זמן ארוך בכל מקרה. שלב ראשון הוא הגשת גרמושקה לועדה המקומית, והיא תאושר לאחר שהעירייה בדקה אותה עם: הג"א, קק"ל, מעבדת בטון ופסולת בניין, בזק וחברת החשמל. אחר כך מקבלים מסמך דרישות שעל היזם, אתם, לעבוד לפיהן. הדרישות יכולות להיות על שיפורים או שינויים בהליך הבנייה ויכולות להיות גם על המוצר הסופי – ובשל כך באמת ללא אישור המסמך על ידי העירייה, אין טעם לעצב את המבנה, על ידי האדריכל, שכן עלולות להיכפות עליו שינויים וחבל, זו הוצאה מיותרת. לאחר שכתוב ההצעה – יש צורך לשלם אגרות עירייה, אגרות בנייה, אגרות ביוב וסלילה ורק לאחר תשלומם – מקבלים את היתר הבנייה. לאחר מכן, תתבקשו להביא פרזנטציה של המבנה עצמו לעירייה, והוא נבדק על ידי ועדת הבנייה של העירייה, תמ"א 38 ועוד. זה אורך מס' שבועות. לאחר שקיבלתם אישור לכך – אפשר להתחיל לבנות.