(כמעט) כל מה שצריך לדעת על מרכז גמילה

הדפסה
(כמעט) כל מה שצריך לדעת על מרכז גמילה - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
דירוג משתמש: / 2
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : sharon kal   
שלישי, 26 מאי 2015 15:14

 

מרכז גמילה זה למעשה מוסד, בבעלות פרטית או בבעלות ממשלתית, שנועד לטפל באנשים שסובלים מהתמכרויות שונות. המטרה המוצהרת שלו היא לעזור לאנשים אלה, גברים ונשים, להפסיק את השימוש או את הפעולה אליהם הם מכורים, אם מדובר בחומר הממכר, בין אם מדובר בסיגריות, אלכוהול, סמים או גורם אחר כמו הימורים, מין, אכילה, עבודה, התעמלות, קניות ואינטרנט.

המטרה של המוסדות האלה היא לטפל בכל התמכרות בפני עצמה, כלומר במידה ומדובר באדם המכור לסמים, מטרת המוסד תהיה לעזור לו להפסיק לצרוך סמים, אם מדובר על התמכרות להתעמלות, המטרה תהיה להפסיק את ההתעמלות הכפייתית. הדבר נכון גם להתמכרות לאינטרנט, מטרת מרכזי גמילה תהיה שליטה על השימוש באינטרנט או במקרה של הימורים, לגרום למכורים להימורים להפסיק להמר. זהו השלב הראשון בכל תהליך גמילה, להפסיק את ההתנהגות ההרסנית.

השלב הבא

לאחר ההפסקה של ההתנהגות, כגון אדם המכור לאכילה, להפסיק לאכול באופן בלתי נשלט, השלב הבא יהיה שליטה על ההתמכרות בחיי היום יום. כלומר, אדם הנמצא בתהליך של גמילה בתוך מרכז גמילה יהיה צריך לקבל את הכלים להתמודד עם ההתמכרות גם כאשר הוא יצא מהמרכז. המטרה היא לאפשר למכורים שליטה עצמית כך שלא ישובו לסורם כאשר יצאו מהמרכז.

אילו מרכזים של גמילה קיימים?

קיימים מספר סוגים של מרכזי גמילה. אלה כוללים למשל מרכזים סגורים, פתוחים, פרטיים וממשלתיים. מרכז פרטי הוא מוסד שבבעלות פרטית, לא ממשלתית. מרכז זה הוא לרוב יקר יותר מאשר מרכזים ממשלתיים. היתרון העיקרי בו הוא בדרך כלל היחס האישי אליו זוכים הנכנסים. מרכז ממשלתי לעומת זאת זול יותר מכיוון וניתן סיבסוד מסויים, מלא או חלקי, של המימון. מרכז גמילה סגור משמעו מרכז בו שוהים המטופלים בזמן תהליך הגמילה. זאת לעומת מוסד פתוח בו המטופלים שוהים בביתם ומגיעים אליו מספר פעמים קבוע מראש.

טיפולים

בכל המרכזים המיועדים לגמילה קיימים סוגים של טיפולים. אלה יכולים להיות טיפולים אישיים, טיפולים קבוצתיים או שילוב של השניים. טיפולים אישיים הם טיפולים בהם המטופלים עורכים מפגשים עם הגורם המטפל, פסיכיאטר בדרך כלל, באופן אישי. טיפולים קבוצתיים הם טיפולים בהם קיימת קבוצה של מטופלים הנפגשת יחד עם הגורם המטפל. לרוב מדובר על קבוצה של אנשים המתמודדים עם אותה ההתמכרות.