שובר לפרסום בגוגלכנס קידום נערות למדעים - תשע"א

PDF הדפסה דוא
כנס קידום נערות למדעים - תשע"א - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : עירית מנחם   
שבת, 20 נובמבר 2010 15:47

כנס מוצלח התקיים באשדוד ב-15.11.2010. הכנס התקיים במעמד ראש העיר הד"ר יחיאל לסרי ואורחת הכבוד הפרופ' רבקה כרמי נשיאת אונ' בן גוריון בנגב.

את הערב הנחתה יועצת ראש העיר למעמד האשה, הגב' אתי אטיאס. לדבריה כ-200 תלמידות סיימו את הפרוייקט בשנים הקודמות ורובן בחרו במגמות מדעיות. הבנות בכתות ט' עומדות בצומת חשובה בה הן יחליטו האם להוביל או להיות מובלות. החלטה לחיות חיים מאתגרים ומלאי סיפוקים אינטלקטואליים, לשבור את הסטיגמה ולהיות פורצות דרך כמו פרופ' כרמי.

ראש העיר דיבר על חשיבות הפרוייקט כאחד מיני רבים באשדוד לקידום המדעים ולשיוויון בין המינים. השנה יתקיים באשדוד כנס "עיר ידידותית לנשים" וזוהי סוג של אמירה בעיר שבה יותר ויותר נשים משולבות בתפקידים מובילים כמנכליות של חברות. אשדוד מקדמת את המדע ונבחרה ע"י משרד החינוך להיות עיר מקדמת מדעים וטכנולוגיה. ראש העיר שמח מאוד על כך שאנו זוכים לתמיכה של פרופ' כרמי בפרוייקט הדגל של אשדוד. באופן אישי הוא ופרופ' כרמי סוגרים מעגל, בצעירותם בבית הספר לרפואה באונ' בן-גוריון הוא היה סטודנט מתחיל לרפואה ופרופ' כרמי הייתה מתמחה בתחילת דרכה. הוא סיים בקריאה לבנות להצליח וללמוד ממודלים ראויים כמו פרופ' כרמי, פרופ' חגית מסר ירון ופרופ' עדה יונת שהיו אורחות הכבוד בכנסים הקודמים.

מר דוד אפלבוים, מנהל חטיבת משאבי אנוש באלתא הנותנת חסות לפרוייקט זה ומובילה פרויקטים חינוכיים רבים ומוצלחים בירך את הבנות. אלתא חרטה על דגלה מעורבות קהילתית ותרומה לקהילה בעיקר בנושאי החינוך מדעי. אלתא תשמח לקלוט את הנערות האשדודיות לעבודה בחברת אלתא.

הפרופ' רבקה כרמי דיברה על "הגנטיקה כדרך חיי". העניין שלה בגנטיקה והמודלים הנשיים שראתה מול עיניה ולא זכו להכרה המתאימה כמו רוזלינד פרנקלין  שתגליותיה היוו בסיס להבנת מבנה ה-DNA. פרופ' כרמי הרגישה שהיא רוצה ומסוגלת להטביע חותם לעיצוב הרופא, לקידום נשים ולפיתוח הנגב עפ"י אמונתה ולאו דווקא חותם אישי. לכל אדם יש comfort-zone שלו, איזור הנוחות שלה הוא המעבדה. היא קוראת לנשים בעלות יכולת ורצון לקום ולהשפיע על מעגלים רחבים ולא לברוח לאזור הנוחות. היא פועלת נמרצות באונ' להסרת חסמים: החסמים הטכניים הם קלים (מעון יום מוקם כיום באונ' בן גוריון), לעומתם החסמים הפסיכולוגיים קשים יותר ואם הבנות לא תאמנה בעצמן ולא תרצנה ללכת עד הסוף ולהצליח אזי אנו לא מלאנו את תפקידנו. להצלחה דרוש גם חיזוק מבית: האמהות והסבתות, בעיקר ע"י דוגמא אישית- אל לנו לשכוח שיש לנו מחוייבות להוות דוגמא ומופת. בין היתר אסור להתכחש לגנים הנשיים ומותר להתפנק קצת ב-SPA ולעשות SHOPPING שהם דברים חשובים ונעימים לנשים. נשים שונות מגברים ואנו לא חותרים לשוויון ממשי אלא לשיוויון הזדמנויות. לכל אדם הזדמנות שווה והוא יבחר עפ"י נטיית ליבו. המפעל של קידום נערות למדעים יוצא מן הכלל וקראה לבנות להתאמץ ולהצליח ובעתיד להשתלב באונ' המובילה בארץ אונ' בן-גוריון.

את הכנס פתחה רביעיית כלי קשת של אקדמא ולסיום זכינו לשמוע כמה משיריה של הזמרת פורצת הדרך מאיה אברהם תושבת אשדוד.

עיריית אשדוד ומועצת הנשים בשיתוף אלתא מערכות בע"מ מובילים זו השנה השלישית  פרוייקט ייחודי במינו ורחב היקף. פרוייקט לקידום נערות למדעים. זו העיר הראשונה המובילה פרוייקט בסדר גודל שכזה ובהצלחה גדולה המחוללת שינוי אצל הנערות ומבטיחה מהפכה חברתית.

התכנית מנוהלת ומופעלת ע"י מועצת נשים אשדוד בראשות הגב' אתי אטיאס, בחסות אלת"א מערכות בע"מ. התכנית הינה פרי יזמתה של עירית מנחם עובדת אלתא ופעילה במועצת הנשים. התכנית פועלת בהצלחה זו השנה השלישית במספר רב של בתי ספר מקיפים בעיר.

התכנית לקידום נערות למדעים אשדוד מיועדת לבנות כיתות ט'. מטרת התכנית להעצים את הבנות בעלות נטייה למקצועות מדעים. התכנית כוללת סדנאות ומפגשים המעניקים כלים להתמודדות עם אתגרים וקשיים במהלך הלימודים והחיים בכלל. הידע המוקנה מסייע לנערות בשלב חשוב זה של קבלת החלטות לבחירת מגמות הלימוד והכוון שלהן בחיים. התכנית מעודדת את הבנות לא להירתע ולבחור במגמות ומקצועות מדעיים. הבנות נפגשות עם נשים מצליחות המהוות מודל לחיקוי ובראשן כלת פרס נובל הפרופ' עדה יונת שהיתה אורחת כבוד של העיר בשנה שעברה, פרופ' חגית מסר-ירון נשיאת האונ' הפתוחה שהיתה אורחת כבוד בכנס סיום הפרוייקט בשנה שעבר ופרופ' רבקה כרמי שכבדה אותנו בנוכחותה בכנס זה. כמו כן מתקיימים סיורים באלתא, מכון וויצמן ואונ' בר-אילן להעשרה ולמפגש עם האקדמיה וההיי -טק.

נסיים בהצלחה לבנות המשתתפות בתכנית זו – הן יהוו את המודלים שלנו בעתיד. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים