שובר לפרסום בגוגללרכוש נכס שצפוי לעבור תמ"א 38 – האם זה משתלם?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : עוז   
שישי, 30 ינואר 2015 18:57

המשמעות של בנין שקיבל אישור לתמ"א 38 היא שהדיירים ייהנו מתנאים נוחים מאוד לשיפוץ המבנה הישן שבו ממוקמת דירתם ולהרחבת שטח הדירה.

תנאים נוחים אלה שמעניקה המדינה, לא קיימים בשיפוץ רגיל של בית או מבנה והם כוללים בין השאר:

-          תמריץ כלכלי שמטרתו לעודד דיירים לחזק את המבנה כדי שיוכל לעמוד בפני רעידות אדמה.

-          זכויות בנייה שבאמצעותן אפשר לממן את פעולות חיזוק המבנה.

-          הקלות בקבלת היתרי בנייה שלא מצריכים הכנת תכנית מפורטת לפני קבלת ההיתר.

בדרך כלל, כאשר משקיעים בנכס שעומד למכירה, מגדילים גם את ערכו בשוק. כך גם כאשר הנכס עובר שיפוץ במסגרת תמ"א 38. אלא שכאן, עלויות השיפוץ מלכתחילה הן נמוכות בהרבה בגלל אותם תנאים נוחים שהמדינה מעניקה לדיירים, במטרה להבטיח שהם אכן יחזקו את מבנה המגורים הישן מפני רעיות אדמה.

כאשר מבנה עומד בפני שיפוץ במסגרת תמ"א 38 המשמעות היא שהבניין עצמו יחוזק, ששטחן של דירות קיימות יורחב, לדירות יתווספו מרחבים מוגנים, אפשר יהיה לבנות 2 קומות נוספות לדירות חדשות שימסרו לקבלן תמורת השיפוץ, לבית יתווספו מעלית וחנייה פרטית למכוניות של הדיירים.

נתונים נוספים שמשפרים את ערך הנכס

כאמור, נכס שצפוי לעבור תמ"א 38, הוא נכס שיגדיל את ערכו בשוק. אבל כדאי לקחת בחשבון שקיימים גורמים נוספים שמוסיפים ערך לבניין מגורים כמו למשל:

-          נוף לים – זהו אחד הגורמים החזקים ביותר שמשפיעים על ערכו של הנכס. נוף לים בדירות גבוהות שממוקמות ממש על קו הים מוסיף כ-30% לשווי הדירה. נוף לים מדירות שמהן נשקף הים מרחוק, מוסיף לערך הדירה כ-20%, ובלבד שהמרחק מהים מגיע עד כ-5 קילומטרים. בדירות מרוחקות יותר, שמהן ניתן לראות את הים מרחוק, הנוף מוסיף כ-15% לשוויה של הדירה.

-          נוף לשטח ירוק – הוא גורם נוסף שמוסיף ערך לדירה אבל פחות מאשר נוף לים. לפעמים נוף ירוק, כמו מבנים שפונים לפארק הירקון, נהנים מעליית ערך הדירה בכ-15%.

-          מבנה באזור שקט – מעלה את ערך הדירה. מיקום של בניין מגורים קרוב לרחוב רועש, לכבישים סואנים, או למוסדות ציבור, מוריד כ-10% מערכו של הנכס. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים