שובר לפרסום בגוגלמאמן קוגניטיבי התנהגותי

PDF הדפסה דוא
מאמן קוגניטיבי התנהגותי - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
דירוג משתמש: / 2
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : sharon kal   
שלישי, 21 אפריל 2015 12:58

מהו מאמן קוגניטיבי התנהגותי? מה הוא עושה, במי הוא מטפל? מהי מטרתו ועבודתו? למי מומלץ לפנות למאמן זה? באילו מקומות ניתן למצוא זאת? כדאי לפנות למאמן קוגניטיבי התנהגותי לטיפול בתופעות שונות כמו דיכאון, חרדה ואובססיביות, כפייתיות.

כיצד מתבצע אימון קוגניטיבי התנהגותי

פניה לטיפול בעזרת מאמן הפועל בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית תוביל לטיפול העובד על חשיבה, התנהגות וגוף. טיפול זה עובד על שלושה מישורים אלה במקביל וכל השפעה על מישור אחד מטרתה גם השפעה על המישורים האחרים.

המישור החשיבתי

מאמן קוגניטיבי התנהגותי עובד הרבה על המישור החשיבתי ומנסה להוביל לשינוי בהרגלי החשיבה השליליים. מחשבות שליליות עם הזמן יכולות להפוך למחשבות אוטומטיות ולחזור על עצמן במצבים שונים. לדוגמא, אדם יכול לחשוב לעצמו "קשה לי", "אני לא מסוגל", "אני חלש", "אף פעם לא אצליח", אף אחד לא מאמין בי" ועוד. דפוס חשיבה זה הוא הרסני והוא לא רק מפרה את עצמו, אלא מבטל כל אפשרות של פעולה חיובית.

תפקידו של אימון קוגניטיבי התנהגותי תחילה לשנות מחשבות אלה ולהפוך אותם לחשיבה חיובית יותר. האדם יכול לשנות את החשיבה שלו ולהגיד "קשה לי אבל אני מסוגל" או "קשה לי אבל דווקא פעם הצלחתי", "אני חלש אבל מצליח למצוא כוחות", "אני לא מסוגל לעשות דברים מסויימים כרגע אבל אעבוד על עצמי ואתחזק", "אדם אחד לפחות בעולם מאמין בי" או "אני מאמין בעצמי".

המישור ההתנהגותי של מאמן קוגניטיבי התנהגותי

במישור ההתנהגותי המאמן עובד על ההתנהגות של האדם. לרוב מדובר בשינוי מהתנהגות פאסיבית, חסרת שליטה, להתנהגות אקטיבית שלוקחת אחראיות על החיים. זאת על ידי לימוד ואימון בחירה, ויסות ומסוגלות. בדרך זו יכול אדם לעבוד על להגיע למקום של תפקוד, עמידה בהתחייבויות ממקום של ארגון לקוי, דחיינות וחוסר מסוגלות.

מאמן בשיטה קוגניטיבית התנהגותית כמובן ישלב מישורים אלה וכן עבודה על מישור אחד משפיעה על המישור השני. כך למשל עבודה על חשיבה תוביל לשינוי במישור ההתנהגותי ושינוי במישור ההתנהגותי יחזק את החשיבה החיובית ויעצים אותו. לדוגמא, אדם הלומד להגיד לעצמו שהוא מסוגל בשלב מסויים בוודאי יתנסה, גם בדבר פעוט. התנסות זו תחזק את החשיבה ואת התחושה שהוא אכן מסוגל וחוזר חלילה.
 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים