שובר לפרסום בגוגלמהי עריקות ומה בין עריקות לנפקדות

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דוד כהן   
חמישי, 17 אוקטובר 2013 17:58

עריקות היא עבירה צבאית- עבירה אשר מבחינה משפטית כל נסיבותיה הן צבאיות. מהות העבירה מוגדרת על פי חוק השיפוט הצבאי כהיעדרות מהשירות שלא בכוונה לחזור. החוק אף מפרט ומסביר באילו נסיבות תחשב היעדרות: חייל הנעדר מצה"ל נחשב נעדר מן השירות שלא ברשות אם:

  • לא חזר מחופשה ליחידתו.
  • לא התייצב על-פי צו או על פי פקודת מפקדו במקום ובשעה שנאמר לו להתייצב.
  • שוהה בחו"ל ללא היתר או עזב את גבולות המדינה ללא היתר.
  • שוהה ביחידתו אך לא במקום שבו אמור להימצא - נפקדות לו"ז .

עבירת עריקות היא עבירה היכולה להתבצע על ידי חייל סדיר, חייל במילואים או משרת בשירות קבע. הצבא מפריד בין עריקות לנפקדות, שהיא היעדרות מהשירות לתקופת זמן קצרה יותר. החל משנת 2006 נקבע ע"פ פקודת מטכ"ל כי היעדרות מהשירות לתקופה של עד 21 יום תוגדר כנפקדות בעוד שהחל מהיום ה-21 תוגדר העבירה כעריקות. מדובר בהבדל טכני בלבד, הנועד לעזור לגורמי הצבא ולהגדיר עבורם את אופן הטיפול בכל שלב של ההיעדרות. לפני כל מתן הגדרה או מסקנה בנוגע להיעדרותו של החייל על הצבא לוודא מעל כל ספק כי אכן מדובר בהיעדרות הנובעת מבחירת החייל וכי החייל אינו נמצא בסכנה כלשהי, למשל חטיפה, תאונה או כל סיטואציה המונעת ממנו לעמוד בקשר עם מפקדיו. כמו כן בצבא קיימת התייחסות שונה לחייל הנעדר מהשירות ושב מרצונו בטווח זמן של עד 24 שעות- והיעדרות שכזאת אף שמוגדרת כנפקדות תטופל כעבירת משמעת בתוך היחידה, בעוד שהיעדרות לתקופה ממושכת יותר תוביל לשיפוט בבית דין צבאי ולעיתים אף תירשם כעבירה פלילית. גם בהיבטים נוספים קיים הבדל בהתייחסות הצבא לנעדר מהשירות מעבר ליממה אחת: החייל הנעדר לא יהיה זכאי למשכורתו הצבאית או לכל הטבה כלכלית אחרת הניתנת לו ע"י הצבא, או לקבלת שירותי ת"ש, חינוך ושירותים רפואיים (אלא ישללו מהחייל העריק לאחר 60 ימי היעדרות). למרות הנחיה זו- לא יישלל טיפול רפואי מחייל בתקופת עריקותו כאשר מדובר בטיפול רפואי דחוף ובכל מקרה בקשתו לקבלת טיפול כזה מרשויות הצבא לא תיחשב כהתייצבות לשירות. נוסף על כך ימי היעדרותו של החייל ובמקרה שנשפט לעונש מאסר צבאי גם ימי המאסר לא יספרו במניין הימים לשירות הצבאי ועל החייל יהיה להשלימם בסיום התקופה. הצבא מגדיר זאת כתב"ן שלילי. החיילים למיטב זכרוני מחנים תקופה זו כ "דפוק".

עבירת עריקות ע"פ חוקי הצבא היא עבירה חמורה ונושאת בחובה עונש בן עד 15 שנות מאסר. לצורך השוואה עבירת גרימת מוות ברשלנות היא עבירה אשר נושאת עמה עונש מקסימאלי בן 3 שנות מאסר. פרקליטות עריקים היא הזרוע הצבאית האמונה על העמדתו לדין של העריק ובכוחה להחליט האם העריק יעמוד לדין משמעתי או להגיש כנגדו כתב אישום. חשוב לציין שמדובר באפשרות תיאורטית והפרקליטות נוהגת בקביעות להגיש כתב אישום כנגד עריקים. הענישה בעבירת עריקות מחמירה ואינה מתפשרת אף היא דוגמת חייל אשר נעדר משירות למעלה מ-800 ימים, והייתה זו היעדרותו השנייה במהלך שירותו נשפט ע"י בית דין צבאי לחצי שנת מאסר ועוד 30 ימי מאסר על תנאי. עונש זה לא הומתק אף לאחר ערעורו ולמרות טענותיו לבעיות אמתיות אשר חווה בביתו (גירושי הוריו, אחות חולה). יחד עם זאת הצבא נתן את דעתו לסיבות המובילות לעריקות חיילים והקים לפני שנים אחדות את פרויקט גחל"ת- גיבוש תכניות חזרה לשירות תקין. במסגרת התכנית הצבא לוקח אחריות לזהות את הבעיות שהביאו לעריקותו של החייל ומתן מענה לבעיות הללו במטרה לאפשר לחייל לחזור ולהשלים את שירותו הצבאי בצורה תקינה. במסגרת התכנית החייל העריק יפגוש משק"ית גחל"ת כבר בתקופת מעצרו וזו בשיחה עמו תזהה את הבעיות שהביאו לעריקותו ותעביר המלצה לפתרונן לגורם הרלוונטי. לדוגמא: שינוי בשיבוץ, תמיכה כספית, הנפקת אישור עבודה וכדומה.

מאחר ומדובר בעבירה חמורה הנושאת בחובה ענישה שאינה מתפשרת, ובמרבית המקרים מסתיימת במאסר, מומלץ להיעזר בשירות ייצוג מקצועי לעריק, אשר יעזור לו לשטוח את טיעוניו ואת הסיבות לשמן בחר החייל להיעדר ללא אישור ולזמן ממושך מחובתו הצבאית, שכן קיומן של נסיבות מקלות (לדוגמא משפחה החיה בעוני מרוד וצורך קיומי בעזרתו הכלכלית של החייל) עשוי להשפיע הן בשלב קביעת העונש והן בשלב החזרה לשירות סדיר ותקין. ניתן להיעזר בשירות הפרקליט הצבאי או בעורך דין אזרחי הזכאי להופיע בפני בית דין צבאי.

 

 


www.partyup.co.il
 
מאמרים נוספים :

» עורך דין פלילי- על הייעוד ועל העזרה

 שוד, רצח, גנבות, סמים, עברות מין, אלו המאפיינים המתאימים לטיפולו של משפטן פלילי. טובלהיזדקק לשירותיו של עו"ד פלילי לטיפול בבעיות הללו. סיוע של משפטן פלילי עלול להיות בעל משמעות ביותר עד כדי זיכוי‎. - הכללים לשכירת עו"ד...

» עבירה צבאית - נפקדות ותוצאותיה במשפט הצבאי

השירות הצבאי אורך כשנתיים לבנות, וכשלוש שנים לבנים. במהלך השירות הצבאי מחויב החייל להגיע בשעות שנקבעו לו, בין אם הוא משרת בבסיס פתוח (בו הוא הולך מדי יום הביתה) או בבסיס סגור (בו החייל חי, ישן ואוכל) ולהיות כפוף לשעות...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים