שובר לפרסום בגוגלמה אתם יודעים על הסכם השילומים?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דוד ידיד   
חמישי, 09 יולי 2015 16:19

על התהליך שהוביל לחתימת הסכם השילומים ותחילת הפיצויים לניצולי השואה

בשנת 1952 נחתם הסכם היסטורי ויחיד מסוגו בעולם בין מדינת ישראל הצעירה (בסך הכל בת 4) ובין גרמניה המערבית. במסגרת הסכם זה הועברו 3 מיליארד מרקים גרמניים לממשלת ישראל כפיצוי אישי לניצולי השואה ששרדו את התופת הנאצית בשנים שבין 1939 ל-1945. בשנים אלה, בהם הושמדו בשיטתיות רצחנית, אכזרית וחסרת רחמים שישה מיליון יהודים בני אירופה וצפון אפריקה, הצליחו לשרוד רק כמה מאות אלפים, ומרביתם עלה לארץ ישראל והחל לשקם את חייו החדשים במדינה הצעירה שזה עתה קמה.

הסכם השילומים עם גרמניה הוא זה שנתן את האות למיסוד זכויות ניצולי שואה כפיצוי כספי חודשי לו הם זכאים, בנוסף לזכויות אחרות.

קצת על החוקים המכתיבים מיהו ניצול שואה ומהן זכויות ניצולי שואה

  • בשנת 1957 נחקק, בעקבות הסכם השילומים, החוק שנקרא חוק נכי רדיפות הנאצים. בהתאם לחוק זה, ניצול שואה זכאי לפיצוי כספי חודשי קבוע שגובהו נקבע בהתאם להחלטת הרשות לזכויות ניצולי השואה בהתאם להחלטת ועדה רפואית מטעמה. לא רק פיצוי כלכלי נקבע בחוק זה, אלא גם סיוע בתשלומים על מכשירי חשמל, ארנונה, טלפון ותשלומים נוספים. עם זאת, החוק תקף אך ורק למי שעלה לישראל עד שנת 1953.
  • ניצולי השואה שעלו לאחר שנת 1953 לא זכו במשך שנים לזכויות ניצולי שואה כפי שראוי שיהיו. לכן, בשנת 2007 נחקק החוק להטבות לניצולי השואה, שממסד את זכויותיהם של הניצולים שלא קיבלו את המגיע להם בחוק הקודם. במתכונת של חוק זה, ניצול השואה זכאי לתמיכה חודשית של כ-1,100 ₪ בנוסף לתלושי מזון על סך 600 ₪.

אל תתנו לטפסים ולוועדות להפחיד אתכם ולמנוע מכם לקבל את שמגיע לכם

בין אם במתכונת הישנה או בחדשה, בשביל לקבל את ההכרה כניצול שואה שזכאי לזכויות ניצולי שואה צריך להתמודד עם לא מעט ביורוקרטיה, טפסים וועדות. אסור לתת לנהלים הטכניים והקרים הללו למנוע מכם או מבני משפחתכם לקבל את הזכויות שמגיעות לכן מבחינה חוקית ומוסרית. אם נקלעתם לקשיים בתחום ההכרה בזכויות ניצול השואה, פנו לשירות עורכי דין שמתמחה בהכרה בזכויות אלה עבור לקוחותיו, שיעשה זאת עבורכם בצורה המהירה והאיכותית ביותר שניתן. 
מאמרים נוספים :

» סיעוד הזכות הבסיסית לניצולי שואה

פעם בשנה עולה האזעקה ומפלחת את שמי ישראל. פעם בשנה עומדים דום ילדים, נוער, אנשים צעירים וזקנים ומקדישים מחשבה לזכר הנספים בשואה. אבל עבור רבים מאזרחי ישראל יום השואה נמשך 365 ימים בשנה, 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה, והוא נמשך...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים