שובר לפרסום בגוגלמה זה ביקורת פנים ומי מבצע אותה?

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : kirill   
חמישי, 13 יוני 2019 08:56

מבקר שאינו תלוי בגוף המבוקר יכול להציף בפניו סוגים שונים של כשלים ובעיות. בין היתר, המטרה של ביקורת פנימית שמתבצעת על ידי מבקר פנימי בארגון ציבורי היא להפנות את הקשב של המנהלים והעובדים אל הסיכונים בתפקוד של הארגון ובעיקר אל הצורך בשיפור הבקרה הניהולית. בטווח הארוך, השאיפה היא לנצל את האובייקטיביות והידע של מבקר פנים כדי לצמצם את הסיכונים הקיימים ולשפר את פעילות הארגון.

במילים אחרות, מבקר פנימי הוא איש המקצוע היחיד שיכול לנתח את הסיכונים שעומדים בפני הארגון או החברה בצורה אובייקטיבית וללא משוא פנים. בניגוד לביקורת שמגיעה מתוך הארגון עצמה ולכן היא בדרך כלל נגועה באינטרסים, מבקר חיצוני לא חשוף לסנקציות של הבעלים או המנהלים והתפקיד שלו הוא להראות את הכשלים הקיימים.

מבקר פנימי שמבצע את עבודתו היטב יכול גם להציע בקרות ניהוליות ולהבטיח קידום מועיל. זהו מטבע הדברים אינטרס מובהק של החברה שמעסיקה אותו, כי בקרה ניהולית וקידום מועיל הן דרכים טובות לחסוך בהוצאות ולהגביר את התפוקה. בנוסף, התפקיד של המבקר הוא לדאוג לבקרה ניהולית שתבטיח קידום מוסרי של יעדי הארגון ותשמור על המשאבים והרכוש שלו.

הגדרת התפקיד של מבקר פנימי

מי שמבצע בפועל ביקורת פנימית יכול להיות איש מקצוע חיצוני עם הסמכה מתאימה. את המבקר בוחרים לפי הניסיון שיש לו בתחום ההתמחות או הפעילות של הארגון והחברה, לפי הזמינות ובהתאם להמלצות שיש עליו מצד לקוחות קודמים. בגלל המשמעות הגדולה של דוח הביקורת הפנימית שמוגש על ידי המבקר, חשוב מאוד להשקיע זמן ומחשבה בבחירה שלו.

בקרה ניהולית שמתבצעת על ידי גורם חיצוני כוללת הקצאת אמצעים ליצירת תרבות ארגונית מתאימה. כמו כן, את התפקיד צריך לבצע מישהו שיכול לקבוע מדיניות, לחלק תחומי אחריות וסמכויות, ליצור איזונים ובלמים ולהקים מערכת שלמה של הוראות ונהלים. בשנים האחרונות יש גם חשיבות להקצאת מבקר שיודע לבנות תהליכים ממוחשבים, מה גם שכדאי שיהיה לו את הניסיון הנדרש בהתמודדות עם המשאב האנושי.

עבודתו של מבקר פנים בישראל

כאן המקום להזכיר את הגדרת התפקיד של מבקר פנימי בישראל. קודם כל, בישראל מעוגנת הפונקציה הזו של ביקורת פנימית בגופים ציבוריים והיא חלה על גופים פיננסיים כמו חברות ביטוח ובנקים, על חברות ציבוריות ולמעשה על כל גוף שבו נדרש מינוי מכוח החוקים המסדירים את פעילותו – כגון חברות ציבוריות שנסחרות בבורסה, חברות ממשלתיות, גופים ציבוריים, רשויות מקומיות ואגודות שיתופיות.

שנית, חוק הביקורת הפנימית קובע מי מתאים לבצע את התפקיד. בחוק הזה נכתב למשל שאת התפקיד צריך לבצע רק אדם בעל תואר אקדמי ממוסד מוסמך להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל, או אדם שהוא עורך דין או אדם שהוא רואה חשבון. עם זאת, יש לציין שהמבקר לא חייב להיות עורך דין או רואה חשבון בהכרח, כי הוא רשאי להיות בעל תואר אקדמי שלא קשור לעריכת דין ולראיית חשבון. למעשה, בזמן חקיקת החוק לא היה צורך בתואר אקדמי על מנת להיות רואה חשבון או עורך דין ולכן הניסוח הזה.

יתרה על כך, יש בישראל לשכה מקצועית שבה חברים המבקרים הפנימיים. לשכה זו מקיימת מסלולי לימודים לתואר ראשון ותואר שני בביקורת פנימית וציבורית ומתוקף תפקידה היא גם מנפיקה תעודת מבקר מוסמך ומומחה. כתוצאה מכך, הרבה אנשים בארץ יכולים לעסוק בתפקיד של ביקורת פנימית מבלי להיות רואי חשבון או עריכת דין ועל בסיס רקע ספציפי בלבד.

עוד קובע החוק בישראל שהניסיון הוא חלק בלתי נפרד מדרישות ההתאמה של המבקר לתפקיד. לפי התקנות, יש צורך בניסיון של שנתיים או בהשתתפות בהשתלמות מקצועית שאושרה על ידי הוועדה לענייני השתלמויות. מצד שני, אין בחוק כללים לגבי שעות עבודה ומספר המבקרים ולכן יש ארגונים שמצמצמים את עבודתם.

הבדלים בין מבקר פנימי בירושלים ובערים אחרות

ארגונים בירושלים שמבינים את החשיבות האובייקטיבית של ביקורת פנימית יעדיפו בדרך כלל להעסיק מבקר מקומי. בעזרת מבקר פנימי בירושלים ניתן לקצר את משך הזמן שעובר מרגע תחילת הפעילות והבדיקה ועד להגשת המסקנות, כמו גם להתנהל מולו בצורה קלה ופשוטה יותר לאחר יישום ההנחיות.

בנוסף, קל יותר לקבל המלצות על מבקר פנימי בירושלים מאשר לפנות למבקר פנים בערים אחרות. למרות שגם מבקר פנים בירושלים וגם מבקרים בערים אחרות עוברים את אותו תהליך של הכשרה וכפופים לאותם חוקים ותקנות, חברות שנמצאות בעיר הבירה יעדיפו לקבל המלצות על איש מקצוע מקומי ולהעסיק אותו על מנת לקבל את רשמיו בתוך זמן קצר ככל האפשר.

בשורה התחתונה, העבודה של מבקר פנימי בירושלים חיונית בדיוק כמו עבודת ביקורת הפנים בערים אחרות. ההבדל נובע מעצם הנוכחות הפיזית של המבקר בעיר שבה פועל הארגון שאליו הוא צריך להגיע. בנוסף, ארגונים וחברות שכפופים לביקורת פנימית מעדיפים מישהו מקומי שנוח לבחון את הניסיון ואת הרקע שלו,.


  
מאמרים נוספים :

» איך מתבצע תהליך של ביקורת פנים?

הקפדה על מספר שלבים נכונים יכולה לייעל את העבודה של . בשלב הראשון, מה שצריך לעשות הוא להגדיר מה רוצים לבקר: על פניו ניתן לבקר כל תחום ופעילות, אך חשוב לבצע תכנית ביקורת שנתית ולהתחשב במונחים של עלות-תועלת. בין היתר, התחומים...

» הביקורת הפנימית

תחילתה של הביקורת הפנימית , הרשמית, בהתכנסותם של אבות המקצוע בשנת 1941 בארה"ב. התכנסותם של 25 החברים שיסדו את לשכת המבקרים הפנימיים הייתה לנוכח הצורך בביקורת פנימית כמערכת או שיטה שתסייע למנהלים להתמודד עם כשלים בפניהם...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים