שובר לפרסום בגוגלמשחק מלחמה ככלי בתכנון אסטרטגי

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : גיא   
שבת, 05 מרץ 2011 19:12

השווקים היום מאוד דינמיים עם שינויים מאוד תכופים, דבר המצריך תכנון מתמיד, כולל חשיבה קדימה לגבי פעולות ומהלכים של המתחרים. אחד האמצעים הוא "תורת המחשקים" אשר אמור לסייע בחיזוי המהלכים של המתחרים ולבחור את המהלכים הטובים ביותר עבור הארגון. הבעיה עם "תורת המשחקים" היא שזה בדרך כלל אמצעי מאוד מורכב ומסובך שקשה מאוד לעשות בו שימוש פרקטי.

דרך נוספת, מאוד יעילה וטובה, היא שימוש במשחק מלחמה. משחק מלחמה מאפשר לחזות בצורה טובה את השינויים העתידיים בשוק, את המהלכים הצפויים של המתחרים ולבחון אלטרנטיבות שונות לאסטרטגיה של הארגון. בעזרת משחק מלחמה, ניתן להקטין את אי הודאות (כמובן שלא לאפס) ולבחון מספר אסטרטגיות אלטרנטיבות מראש.

אז איך בעצם פועל משחק מלחמה? במשחק מלחמה מחלקים את המשתתפים למספר קבוצות, כאשר כל קבוצה מייצגת את אחד המתחרים בשוק, כולל את החברה עצמה. ניתן להוסיף קבוצה נוספת, שתשמש כקבוצת בקרה, אשר מייצגת את הסביבה, כלומר הלקוחות, הרגולטור והשוק. כל אחד מהקבוצות צריכה לגבש אסטרטגיה, על סמך מידע שנאסף מהשטח, ולבסוף להציג את האסטרטגיה שלה בפני הקבוצות האחרות. לאחר מכן מתבצע סיבוב נוסף, שבו לכל קבוצה יש את האפשרות לעדכן את האסטרטגיה, על-פי המידע החדש שאליו נחשפה מהקבוצות האחרות. ביצוע משחק המלחמה בשני שלבים מאפשר לכל המשתתפים להיחשף לאסטרטגיות אפשריות של המתחרים השונים והוא מאפשר לגבש אסטרטגיה עבור הארגון בהתאם לכך.

מעבר לעובדה שמשחק מלחמה מאפשר לבצע הערכה של המהלכים האפשריים של המתחרים, יש לו מספר תועלות נוספות:

  • קודם כל, זה מכניס עניין והנאה בתהליך של תכנון אסטרטגי (לא שתכנון אסטרטגי זה דבר משעמם...)
  • שנית זה מגביר את עבודת הצוות ומגבש את האנשים
  • שלישית זה חושף הרבה אנשים בארגון לתהליך של תכנון אסטרטגי ולאסטרטגיה של המתחרים השונים
  • ולבסוף זה מאפשר לבחון רעיונות לא שגרתיים ומהפכניים בצורה טובה

מניסיוננו בתור חברת ייעוץ אסטרטגי, נוכחנו לדעת ששימוש נכון במחשק מלחמה יכול שפר בהרבה את תהליך התכנון האסטרטגי. הוא איננו מחליף את התהליך המלא לתכנון אסטרטגי, אבל משחק המלחמה יכול להיות מרכיב חשוב בתהליך ולסייע רבות.


www.mitzuv.com
 
מאמרים נוספים :

» תהליך תכנון אסטרטגי

תהליך התכנון האסטרטגי מתחלק לארבעה שלבים עיקריים:1. ניתוח ומיפוי החברה והסביבה2. זיהוי הדילמות האסטרטגיות המרכזיות ואיתור דרכי פעולה אפשריות3. בחירת הדרכי הפעולה4. גיבוש תוכנית ליישום האסטרטגיהאלה שלבים מקובלים ברוב...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

לוח דרושים מהיום

חיפוש עבור דרוש - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים