שובר לפרסום בגוגלעבודה ב"הרבלייף"- האמת שלי

PDF הדפסה דוא
עבודה ב"הרבלייף"- האמת שלי - 5.0 out of 5 based on 15 reviews
דירוג משתמש: / 15
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : ירין   
שני, 11 יולי 2011 19:47

מאמר זה מטרתו לשרת את כל אלה אשר נתקלו, כמוני, במודעה מאוד מפתה אשר הציעה עבודה חלומית בחברת "הרבלייף" הכוללת אתגר עצום, סביבת עבודה דינמית וכמובן- שכר מאוד מתגמל. לכל אלה המחפשים עבודה חדשה או מבקשים לשפר את הכנסתם החודשית, נדמה כי זוהי הזדמנות של פעם בחיים.

לחכמים מכם, שלא מסתפקים במידע הלאקוני שניתן ע"י הפרסומות, אתר האינטרנט או נציגי החברה, זה המקום בשבילכם לקבל דעה אובייקטיבית, ללא אינטרס כזה או אחר.

בראשית דברי, אני רוצה להדגיש כי אני מודע לבעייתיות המידע המופץ בקלות יתר באתרי האינטרנט. אני יכול להתחייב כי כל הדברים הנאמרים מעל לדפים אלו הם בבחינת דעתי האישית בלבד ונכתבים על סמך החוויה בה התנסיתי.

כמו רבים לפני, גם לי קרצה הצעת העבודה ש'קפצה'  לי בעת שיטוט חסר תכלית באינטרנט. בתמציות מרובה, מתארת המודעה הצעת עבודה אטרקטיבית, אתגר ותגמול כספי רב. אופי העבודה מוצג בצורה מטושטשת  ולא ברורה. בקווים כללים ניתן להבין שמדובר בשיווק ומכירת תוספי מזון תוך-כדי עבודה אישית מול לקוחות- עזרה בהרזיה, עבודה בצמוד לספורטאים וכו'.

מסוקרן מתוכן ההודעה, החלטתי לברר פרטים לעומק. בשלב הבא, קיבלתי קישור למצגת ולאתר האינטרנט של החברה. הצלחתי להבין כי ההצעה היא לעבוד כסוכן בחברת ג'י-טים (GTEAM) העוסקת  בשיווק ומכירת מוצרי "הרבלייף"- חברה בינלאומית, "טייקון", העובדת בעשרות מדינות ברחבי העולם ונותנת חסות לספורטאים מובילים (כך לפחות, ע"פ המידע המוצג). גם כאן, אופי העבודה ברמה המעשית, תואר בצורה מטושטשת ומתחמקת.

בשלב זה התוודעתי לצורת המיתוג האינטליגנטית של החברה ושל העבודה בה. צוין כי רק אחרי בדיקה ומעבר מעמיק על החומר הניתן יש לפנות לנציג החברה ל"המשך המיון". לכל אורך הדרך, נוצרה התחושה כי מדובר בהזדמנות חד פעמית ושהעובד זקוק לחברה ולמשרה האטרקטיבית, הרבה יותר ממה שהיא צריכה אותו.

לאחר שעברתי על החומר, יצרתי קשר עם נציג החברה. הוא ערך לי ראיון טלפוני, "השלב הראשון" כהגדרתו ולאחר שהחליט "לתת לי צ'אנס", ביקש ממני לבדוק את האפשרות להגיע ליום מיונים מרוכז הנערך יומיים מיום השיחה. התחייבתי בפניו לבדוק את הנושא ולהודיע לו. משביקשתי מידע קונקרטי על סוג העבודה ואופי הפעילות, נאמר לי שכל הפרטים רשומים באתר האינטרנט.

על אף שלא ששתי להשתתף ביום המיונים וכל הנושא נתפס בעיני כחשוד, החלטתי, ולו משום סקרנותי בלבד, לגשת ליום המיונים. יצרתי קשר עם נציג החברה והודעתי לו כי בכוונתי להגיע. גם בשיחה זו, ניסיתי פעם נוספת לברר, מה בדיוק טומנת בחובה העבודה. הפעם, נעניתי בצורה מעט יותר גסה: "אני רוצה להאמין שאני מדבר עם אדם אינטליגנטי", "הכל רשום באתר", "יש אנשים ששואלים מתי אני מתחיל?". מה כולל יום המיונים שאלתי? "מס' שלבים שבכל אחד מהם אתה עשוי להיות מודח, יבחנו אותך בכל שלב". נימת הספקנות שלי לא מצאה חן בעיני נציג החברה. אם זאת, לא רציתי לבטל את השתתפותי ביום המיונים והתחייבתי להתייצב למחרת.

הרושם הראשוני שקיבלתי היה מאוד מרשים. הכנס נערך בבניין קונגרסים מאוד מכובד במרכז הארץ, העובדים הסתובבו בחליפות, חולקו תגי שם. אווירת היי-טק. נדרשתי למלא שאלון ולהמתין לכניסה לראיון. גם פה ניתנה תחושת היוקרה והאטרקטיביות שבמשרה ונדרשתי לשווק את עצמי כמי שממוין לפחות למשרת מנכ"ל "מייקרוספט". קיבלתי ביני ובין עצמי החלטה עקרונית "לשחק את המשחק" במהלך כל היום ולו רק כדי לברר מספיק פרטים אודות העבודה. לשמחתי הרבה עברתי את הריאיון הראשוני וניגשתי לשלב השני בכנס- הרצאה והסבר על החברה.

גם בשלב זה, האווירה מאוד מכבודת ורצינית. אולם יפה, רמקולים, סרטונים ועניבות. השלב החל בהרצאה של אחת מעובדות החברה הבכירות וגוללה את סיפור חייה. מפשיטת רגל כוללת ניגשה, כאקט של ייאוש, לחברת "ג'י-טים" ומאז כל חובותיה שולמו ומשכורתה מרקיעה שחקים, סיפור סינדרלה של ממש...

לאחר מכן, עולים מספר עובדי החברה שכל אחד מהם מספר בקצרה מה נתנה לו העבודה ועל איזה משכורת חודשית ממוצעת הוא עומד. ניחשתם נכון, אף אחד מהם לא יורד מ15 אלף שקלים בחודש. במהלך הצגת האנשים נוצרה אווירת קרנבל ע"י עובדי החברה שנכחו במקום- מוזיקה רועשת, צחוקים ומחיאות כפיים.

בסוף שלב זה, התחיל חלק ההסבר על החברה והעבודה. ניתן רקע על חברת "הרבלייף" ועסקיה חובקי העולם וכמו כן על צורת העבודה בחברה. הנושא היחידי שצוין במצגת הארוכה הינו שיטת "השיווק הרשתי" או "שיטת הפירמידה" עליה מושתת העבודה בחברה. לא אלאה אתכם בפרטים, מדובר באופן כללי בשיטה בה כל נציג מרוויח אחוזים ממכירותיו וממכירות העובדים אותם הכשיר. בסוף המצגת הגיע סוף-כל סוף העוקץ. החברה עובדת בשיטת הזיכיון, כלומר על העובד לשלם 890 ₪ ע"מ להתחיל לעבוד כנציג בחברה. נושא הזיכיון נאמר כדרך אגב ונמסר כפרט שולי במהלך ההסבר. מיותר לציין כי השאלה מה לכל הרוחות עושים בעבודה הזאת, נותרה גם עתה ללא מענה.

בסוף השלב השני, נדרשתי למלא טופס נוסף ולאחריו להיכנס לריאיון הסופי. מתוך שלוש השאלות בטופס לכדה את עיני שאלה אחת במיוחד: "איזה אמצעי תשלום יש ברשותך כעת- אשראי/מזומן?"

גם בראיון הסופי כמובן, אותה הגישה. "קדימה, תרשים אותי". ציינתי כי העבודה נראית לי אטרקטיבית ומעניינת מאוד וכי אני מעוניין בה. נדרשתי לשכנע את המראיין כי גלום בי פוטנציאל רב לאחר שזה שטח בפני את ספקותיו לגבי יכולתי להצליח. יש רק דבר אחד, ציינתי בנימוס, הייתי רוצה לחשוב על הנושא לפני קניית הזיכיון לעבוד בסך של 890 ₪. פה בדיוק הסתיים חלקי ביום המיון בטענה ש"הזדמנויות עסקיות יש לקבל במהירות". נציג החברה לחץ לי את היד בנימוס והראה לי את הדלת. אני מצדי, איחלתי לו בהצלחה ופניתי לדרכי.

מספר נושאים לא ברורים גרמו לי להיות חשדן ומנעו ממני לפתוח את הארנק באותו היום, על אף שהתרשמתי רבות. העבודה כוללת שיווק מוצרים? עבודה אישית מול לקוחות? שילוב של שניהם? מי אחראי על כל עובד? צוין בקצרה כי הסוכן מקבל את המוצר בהנחה. בין השורות ניתן להבין כי על הסוכן להשקיע סכום לא מבוטל על קניית המוצרים, מלבד התשלום על הזיכיון.

כיצד מגייסים לקוחות? איך מתבצעת הכשרת הסוכן אם בכלל? מדוע מבקשת החברה לרכוש את הזיכיון בו במקום בלי אפשרות אחרת?  ועוד רבות וטובות.

העולם בנוי על גימיקים. זוהי עובדה שאין לה ערעור. ברצוני להבהיר, החברה לא ביצעה שום מהלך שנחשב כשקר או מרמה. כל הנאמר או המוצג היה בבחינת שיווק לגיטימי, ואף אינטליגנטי בעיני, על-מנת לגייס לשורותיה מה שיותר עובדים ובכך, להגדיל את הכנסותיה. במהלך אותו כנס נוצרה אווירה כי העבודה היא באמת ובתמים "הדבר הבא" וכי נפל בחלקנו המזל לקחת בו חלק. לא חקרתי את הנושא בקרב עובדי החברה. יכול להיות כי באמת מדובר במשרה בה ניתן להרוויח הרבה כסף אך תחושת בטן חזקה גרמה לי לחשוב פעמיים. למרות שהתרשמתי עמוקות, העדפתי שלא להשקיע סכום כסף ולשקול, באווירה סטרילית, את הצטרפותי לחברה. לאחר ששקע אצלי הנושא, על אף שהיה כבר לא רלוונטי, עלו בי התובנות אותן פרסתי בפניכם. בנוסף לכך, ערכתי בירורים מקיפים בהם מצאתי מס' אנשים אשר הוציאו אלפי שקלים על רכישת הזיכיון והשקעה במוצרים ונותרו ללא תמורה.

דעתי הצנועה אליכם- תמיד סננו את ה'שואו' והתמקדו בעיקר. השתדלו תמיד לשקול ולקבל החלטות בצורה רגועה, אובייקטיבית ולא מלחיצה. החשוב מכל הוא, תמיד סמכו על תחושות הבטן שלכם.

בהצלחה לכולם!

 


 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

לוח דרושים מהיום

חיפוש עבור דרוש - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים