שובר לפרסום בגוגלעבירה צבאית - נפקדות ותוצאותיה במשפט הצבאי

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דוד כהן   
שני, 09 מאי 2011 12:17

השירות הצבאי אורך כשנתיים לבנות, וכשלוש שנים לבנים. במהלך השירות הצבאי מחויב החייל להגיע בשעות שנקבעו לו, בין אם הוא משרת בבסיס פתוח (בו הוא הולך מדי יום הביתה) או בבסיס סגור (בו החייל חי, ישן ואוכל) ולהיות כפוף לשעות העבודה. בשביל לצאת לחופשה החייל צריך את אישור מפקדיו, חתימה על הטפסים המתאימים והבאתם אל השלישות, לאישורם הסופי.

עריקות ונפקדות הן שתי עבירות ייחודיות לצבא שהן בעצם אותה התופעה, והיא היעדרות משירות בצבא ההגנה לישראל. ההבדל היחידי ביניהם הוא אורך הזמן בו החייל אינו הגיע לשירות. המונח נפקדות נקבע על מנת לבצע הפרדה בין חיילים נפקדים, ובין חיילים עריקים, וזאת למען אופן הטיפול בהם.

על פי פקודות הצבא, חייל אשר נקרא להתייצב לשירות ולא התייצב במועד שנקבע, חייל שעזב את יחידתו ולא חזר בזמן, חייל אשר לא חזר מחופשה או חייל שלא התייצב ביחידה אחרת בה הוצב, דינו כנפקד.

נפקדות נחלקת לשני חלקים, נפקדות של עד 24 שעות, ונפקדות של מעל 24 שעות. למעט מקרים חריגים מאוד, חייל נפקד ישפט בדין משמעתי ביחידתו ולא בבית משפט. חייל אשר נעדר משירות בצה"ל עד לארבעים וחמישה ימים, נחשב עדיין כחייל נפקד, ולא כעריק. לאחר ארבעים וחמישה ימים, הטיפול עובר מיחידתו של החייל למדור נפקדים ועריקים, ולביתו נשלחים לוכדי עריקים מהמשטרה הצבאית, והוא יישפט בבית דין צבאי.

המשפט בבית הדין הצבאי שונה ממשפט הדין המשמעתי ביחידה, והעריק ייאלץ לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי. השתמטות שונה בעליל מנפקדות ועריקות, שהם מושגים שלישותיים בתוך הצבא, ונוגעים לחיילים בסדיר בקבע או לאנשי מילואים. השתמטות מגיוס היא המנעות מגיוס לצבא בדרכים לא חוקיות. עבירת הנפקדות או העריקות חלה גם על חיילי מילואים, אך כתב אישום יוגש כנגד איש מילואים רק לאחר העדרות שמעל לשנה. תופעת הנפקדות והעריקות הם תופעות שהחברה הישראלית מוקיעה, אך הם כאין וכאפס לעומת תופעת ההשתמטות, שהיא תופעה שגונתה פעמים רבות בכלי התקשורת על ידי מנהיגי המדינה.


www.partyup.co.il


 
מאמרים נוספים :

» מהי עריקות ומה בין עריקות לנפקדות

עריקות היא עבירה צבאית- עבירה אשר מבחינה משפטית כל נסיבותיה הן צבאיות. מהות העבירה מוגדרת על פי חוק השיפוט הצבאי כהיעדרות מהשירות שלא בכוונה לחזור. החוק אף מפרט ומסביר באילו נסיבות תחשב היעדרות: חייל הנעדר מצה"ל נחשב...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים