שובר לפרסום בגוגלעל הספר "כשהכל משתנה" מאת ניל דונאלד וולש

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : ארווין קליין   
חמישי, 25 אפריל 2019 22:14

הספר "כשהכול משתנה" מדבר בשבחי השינוי. השינוי הוא אכן תמצית החיים. כשאנחנו נמצאים מחוץ לאזור הנוחות שלנו, אז החיים האמתיים מתחילים. כשהיינו ילדים יכולנו ליהנות משינויים, הפקנו מהם את ההנאה העצומה הזאת שרק ילדים יכולים להפיק. עם הגיל ההתרגשות הפכה לדבר מזיק והשינוי לדבר מאיים ומסוכן. הפסקנו לחיות באמת והפכנו לרובוטים קרים. צברנו חוויות שליליות, שכל אחת מהן הגבירה את החשש שלנו ממה שעלול לקרות. התחלנו לקשר מצבים שנקלענו אליהם לחוויות רעות מהעבר והתחלנו לפחד מהחיים עצמם. אבל כאמור החיים עצמם הם שינוי.

למרות שהספר דן בעיקר בצדדים השליליים של השינוי ומציג את הסיבה האמתית להם, הרי השינוי עצמו, הוא לרוב חיובי. לא מזמן שמעתי איש מצליח מאוד, שאמר, שההצלחה לא מביאה לאושר, שכן מתרגלים אליה. כלומר, האושר האמתי בא משינויים. והחיים הם אכן שינויים בלתי פוסקים. השלווה הפסטורלית שייכת לעולם הבא. הנשמה בא לעולם הזה כדי לחוות את השינויים, ובכך להבין את מהות הפלא האלוהי של הבריאה עצמה.

בתור ילדים היינו מחוברים לכוח הפנימי שלנו. הכוח חסר הגבולות העצום, השוכן עמוק בתוכנו. עם הזמן שמו לנו גבולות ואנו עצמנו כבלנו את הכוח הפנימי העצום הזה וריסנו אותו. בעולם שבו הכול קבוע ואמור להיות צפוי, העצמי האמתי, המשתנה תמיד, מהווה סכנה, שבתור ילדים לימדו אותנו להיזהר ממנו.

בכך למעשה סיגלנו לעצמנו פחד מהחיים עצמם. שכן החיים הם שינו מתמיד. מה הפלא שרובנו אומללים ולא יודעים ליהנות מהחיים.

חשוב לתפוס את המציאות ולא לעוות אותה. המחשבות שבאות מתוך המציאות העכשווית מעורבבות במחשבות מן העבר. אבל אם נתפוס את המציאות העכשווית כפי שהיא, רגע לפני שנהפוך אותה למציאות מדומה עם המחשבות שלנו, כלומר לא נתנגד לה, כי זה מה שיש. כך אנחנו נוכל לשלוט ברגשות.

המציאות האמתית, המוחלטת, חסרה כל משמעות לטוב ולרע. רק אנחנו מייחסים למציאות שלנו משמעות, באמצעות שיפוטיות והשוואות שאנו המצאנו. למציאות האלוהית אין משמעות כלשהי, כי היא מוחלטת ומכילה את השלם, בלי טוב ורע, בלי מותר ואסור, בלי שיפוט.

תחשבו על זה: אנשים בורחים מהמציאות באמצעות בידור, שתיה, הימורים, סמים ומה לא. אבל זה לא פותר את הבעיה, כי מה שצריך זה לשנות את המציאות המעוותת שלהם, שגורמת להם לבריחה. זאת באמצעות הבנה וחקירה עצמית שיביאו להכרה שהכול בא מבפנים, מפחדים לא רציונליים ופשוט יש לתפוס את המציאות האולטימטיבית שבה הכול טוב והכול לטובה.

מעניין שיש הרבה נקודות משותפות בין כשהכול משתנה לבין הספר "לאהוב את מה שיש". פשוט אם אנחנו לא מגלים התנגדות ולא חושבים שצריך לשנות, אלא משלימים עם המציאות, כלומר תופסים אותה נכון, כל הצרות שלנו נפתרות. כי בסך הכול כל הבעיות שלנו נובעות מזה שאנו מעוותים את המציאות! הנה ארבעה השאלות של הספר "לאהוב את מה שיש": האם זאת האמת, האם זאת כל האמת? איך אני מרגיש עם האמת הזאת? איך ארגיש עם אדע שזאת לא באמת האמת – ואז אוכל להתפטר מההתנגדות שלי, מהרתיעה שלי ומהפחד שלי...

כשהכול משתנה: ביסוד הספר עומדת ההכרה שאין טוב או רע, שהשיפוט שלנו מוטעה, שאנו קובעים לעצמנו אמיתות חיים על סמך העבר ולא על סמך מציאות נתפשת.

הוא מאמין שהמציאות שלנו ניתנת לקביעה ולשליטה על ידינו, לפי בחירה שלנו במה להאמין.

בספר מבחין במציאות שלישית, נוסף למציאות הנתפשת ולמציאות המעוותת, שאנחנו מפרשים בה את המציאות הנתפשת. זאת המציאות האולטימטיבית והיא המאפשרת לנו לשלוט על הרגשות שלנו.

המציאות השלישית הזאת מאפשרת לנו להתפטר מסערת הרגשות, כי היא מאפשרת לנו לשלוט ברגשות. עיקרה של המציאות הזאת שהיא לא שיפוטית, והיא לא נותנת למציאות הנתפשת להפוך למעוותת, כזאת שמפורשת על ידנו על סמך ניסיון העבר, אלא אנו מיד מקטלגים אותה כמציאות אולטימטיבית, כזאת שכשלעצמה אין לה שום אפקטים רגשיים עלינו.

יש את המציאות הנתפשת שהיא המציאות שישנה, יש את המציאות המדומה שהיא הפירוש שלנו למציאות והמציאות המעוותת שנוצרת כתוצאה מערבוב הרגש.

ויש את המציאות האולטימטיבית שהיא תוצאה מזה שאנו מנתחים את המציאות הנתפשת לעומק ומנסים למנוע מאתנו לתת לה פירושים מוטעים על סמך ניסיון העבר.

הבעיה שהמוח שלנו לוקח את הדברים הרעים, האגו שלנו בוחר את הזיכרונות הרעים כדי לתת פירוש למה שקורה לנו בהווה. זה האינסטינקט שלנו. זה המוח המשולש שלנו שהתפתח עם האבולוציה, שהיה חשוף לסכנות הישרדות שהיום לא קיימות. אנו יכולים להתחבר למציאות האולטימטיבית, למוח הרציונלי שלנו, על ידי זה שנחשוב פעמיים. אם נשתהה רגע, לא נחפז להגיב, אלא ננתח, נוכל לעשות זאת.

על מנת להגיע למציאות האולטימטיבית שהיא בפסגת הפירמידה, עלינו לחשוב פעמיים. עלינו לבלום את הרגש ולנתח בצורה רציונלית את המציאות הנתפשת.

 

הספר קורא לנו לשנות את התפיסה שלנו לגבי השינוי. אין שינוי שהוא שלילי כל שינוי הוא לטובה. אבל רק בסוף נגלה את זה. לא לחינם אומרים יהיה טוב ואפילו, מי שכבר מבין את הדברים לעומק אומר: "הכול טוב".

התודה האלוהית הנמצאת בכל דבר. היא שואפת להרבות את עצמה ולהיכנס ולהתפשט לכל דבר. כך בנוי היקום, זאת נבין אם נתחבר למציאות האולטימטיבית ולא ניכנע לרגש ונעוות את המציאות. אפילו בסלע יש את האטומים והאלקטרונים המרכיבים את כולם כי האלוהות קיימת בכל. למציאות שלנו אין קיום עצמאי אלא היא נגרמת,  החיים עצמם הם שינוי מתמיד. השינוי בא לשפר את הדברים ולמנוע מהחיים לקרוס. ברגע שלא יהיו שינויים גם לא יהיו חיים.

המציאות שלנו נוצרת מהאירועים שאנו מייצרים דרך התודעה. האירועים לא קיימים, יש רק מודעות טהורה. הנשמה מבינה את זה ולכן לא מערבת את הרגש ואת השיפוט, כי יש רק מודעות טהורה שממנה נגרמת המציאות שלנו. וכל זה בא ממציאות אולטימטיבית ואילו מה שאנו חווים היא רק אמת מדומה.

המציאות הנתפסת אינה זהה למציאות האמיתית, כי היא תלויה בנקודת ההשקפה שלנו – אבל למעשה אין לשום דבר בחיים משמעות כלשעצמו – חוץ מזאת שאנו בעצמנו מייחסים לה.

הכול נובע מהאני הפנימי שלנו, כפי שאנו תופסים אותו. לשום דבר אין משמעות ממשית, אלא רק מה שהאגו מייחס לו. אנחנו יודעים שברגע שנבין את האמת הזאת, האמת הבסיסית, האגו יאבד מכוחו. והאגו שלנו, שהוא אנחנו הנפרד, פוחד מהאפשרות הזאת ולכן מסתיר מאתנו את האמת.

כל הרגשות נובעות מהאהבה. גם הפחד, כי אנחנו יכולים לפחד רק על מישהו שאנו אוהבים, כלומר יש לנו כלפיו רגשות. כמו שהפתגם אומר: "אין לנו ממה לפחד חוץ מהפחד עצמו." ו"ראינו אתה אויב – הוא אנחנו"...

יש את העולם הרוחני ויש את העולם הפיזיקלי. העולם הפיזיקלי הוא יחסי. יש בו טוב ורע, חם וקר – העולם הרוחני הוא מוחלט הכול בו מושלם, אין בו רע וטוב. ולכן אין בו גם שום קנה מידה להשוות ולהבין מהו רע ומהו טוב.

אתה יוצר את המציאות שלך – הכול תלוי בנקודת ההשקפה שלך על החיים.

נוסף לדמיון המפתיע בין המסרים של הספר הזה לבין אלו של "לאהוב את מה שיש", יש פה חפיפה גם לספרי "המסע" של ברנדסון. תורת המסע מבוססת על כניסתו של המטופל פנימה, אל העצמי האמתי שלו ואל הדברים שמניעים את הנפש לפעולה. הספר "כשהכול משתנה" מדבר על התודעה המורחבת שנובעת מתוך הנפש, שמניעה את התהליך של הכרה באמת הריאלית, זאת שמסוגלת לבטל את הסבל שלנו בגלל האמת המעוותת שאימצנו לעצמנו. מסעה של הנפש הוא אכן מסע שנועד לגלות את העצמי הנפלא שלנו, זה הבא מתוך הרוחניות הטהורה, שמעבר לחוויות המזויפות שאנו יוצרים לעצמנו באמצעות תפיסת אמת מעוותת ואימוץ השקפות עולם מטעות.

מעגל החיים שלנו נוצר כל הזמן תוך שינוי, והוא מתבסס על תפיסת האמת, הנובעת מהחוויה, הנובעת מהמודעות, הנובעים מהשקפת העולם שאנו מאמצים לעצמנו. 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים