שובר לפרסום בגוגלעל חובות עורך דין בעת עריכת צוואה על ידו ללקוח ו/או לבן/בת הזוג של הלקוח בדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : איילת צור   
רביעי, 30 ינואר 2013 14:46

על חובות עורך דין בעת עריכת צוואה על ידו ללקוח ו/או לבן/בת הזוג של הלקוח בדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין [אתיקה המקצועית] (הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין בישראל; אתיקה מקצועית של עורכי הדין בישראל)

בפסק דינו של כבוד השופט דרורי בבית המשפט המחוזי בי-ם בשבתו כערכאת ערעור שנייה במסגרת ההליכים המשמעתיים בלשכת עורכי הדין (אתיקה מקצועית) דן בית המשפט בשאלת זהות הלקוח והחובות המוטלות על עורך דין בקשר לעריכת צוואה.

בית המשפט קבע, כי כאשר נערכת פנייה לעורך דין לצורך עריכת צוואה, על עורך הדין לבדוק ראשית כל, מיהו לקוחו. לכך יש חשיבות רבה, שכן הקביעה מיהו הלקוח גוררת בעקבותיה את התוצאות המשפטיות, הקבועות בחוק הלשכה ובכללי לשכת עורכי הדין, (אתיקה מקצועית) התשמ"ו-1986.

בית המשפט הפנה לספרו של המלומד, השופט בדימוס, ד"ר גבריאל קלינג, אתיקה בעריכת דין, שם בפרק הרביעי, שעניינו "עורך דין ולקוח" מציב השופט, את השאלה "מי הוא לקוח?", ומתחיל את הדיון כדלהלן:

"עורך דין חייב נאמנות ללקוחו; עורך דין חייב בשמירת סודיות עניינים המובאים לידיעתו על ידי הלקוח או מטעמו; על דברים שהגיעו לעורך הדין מלקוחו חל חסיון; לעורך דין אסור להקליט שיחה עם לקוחו. זהו מבחר מקרי של הוראות, שליישומן יש לקבוע תחילה אם קיימת מערכת יחסים של לקוח ועורך דין"

ד"ר קלינג דן בחובה המוטלת על עורך הדין כלפי לקוחו, אם השכר משולם על ידי אחר (כגון: הסנגוריה הציבורית, או לשכת הסיוע המשפטי, או עורך דין מבוטח המיוצג על ידי עורך דין שמונה על ידי המבטח), וקובע כי "ככלל, עורך דין יפעל בהתאם להוראות לקוחו תוך דאגה לטובתו, ועליו להתעלם מהוראות הניתנות לו על ידי מי שמשלם תמורת השירות או מי שהמליץ ללקוח לפנות אליו".

ביחס לחובה נקבע, כי בעת עריכת צוואה, החובה המוטלת על עורך הדין להתייחס ללקוחו בלבד, ולא לקרובי הלקוח, אשר בחלק מן המקרים הם יורשים פוטנציאליים.

חובה זו נובעת גם מן הדין המהותי וכדוגמא הפנה לסעיף 35 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965 הקובע, כי "הוראת צוואה... המזכה את מי שערך אותה או שהיה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה... בטלה".

בית המשפט הסביר, כי בעבר, במקרה של שני בני זוג אשר היו מגיעים למשרד עורך דין, ומבקשים כי יערוך הצוואה אשר תהיה לזכות כל אחד מהם, והם גם היו נוכחים בכל שלבי עריכת הצוואה של שניהם, כי אז ייתכן וצוואה כזו הייתה נפסלת. בשנת תשס"ה, הוסף בחוק הירושה סעיף 8א, שכותרתו "צוואות הדדיות", ואשר אפשר לבני הזוג לערוך שתי צוואות, כל אחד לעצמו, תוך התייחסות לצוואתו של בן זוגו. התיקון האמור קבע הוראות לעניין ביטול צוואה הדדית כזו, לאור יסוד ההסתמכות.

עוד ציין בית המשפט הנכבד, כי במסגרת חובותיו של עורך הדין ללקוחו, חובת שמירת הסודיות, היא אחת מהן (כלל 19 לכללי האתיקה (כללי לשכת עורכי הדין (אתיקה מקצועית) התשכ"ו 1986)).

חובה זו, ביישומה למקרה של עריכת צוואה, באה לידי ביטוי, בסיטואציה שנידונה בתיק בד"מ 92/00 הוועד המחוזי של לשכת עורכי הדין בתל-אביב-יפו נ' עו"ד פלוני [פורסם בנבו] (אב"ד – עו"ד מרדכי סופר; חב"ד – עו"ד בן עוזר מאשה; חב"ד – עו"ד פוש דורון). באותה פרשה,  הורשע עורך דין בדין המשמעתי, בכך שלאחר ששימש עורך דין של הבעל (המתלונן), וניסח עבורו צוואה, קיבל על עצמו לייצג את אשתו של המתלונן ואת בתה מנישואים קודמים, כשנה לאחר מכן, בתביעה שהגישו נגד המתלונן. בית הדין המשמעתי המחוזי קבע כי השימוש במידע שהיה לעורך הדין, אותו קיבל מהלקוח לצורך ניסוח הצוואה, לצורך הטלת עיקול על נכסיו בהליך המשפטי, שבו, כאמור, עורך הדין ייצג את התובעים כנגד לקוחו לשעבר, מהווה פגיעה בכבוד המקצוע ובמעמד עורך הדין (הכרעת דין מיום 23.9.01).

(עמלע (י-ם) 9069-05-11 אמנון אברהמי, עו"ד נוטריון נ' הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין בישראל  - מאגר נבו 12.11.2012) 
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

דרושים בתחום המשפטים

חיפוש עבור עורכי דין - אתר משרות

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים