שובר לפרסום בגוגלקום והתהלך / עמוס עצמון

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : הדס כהן   
שני, 10 ינואר 2011 15:53

הטיול בשבילי הארץ טומן בחובו הרבה יותר מפוטנציאל לחוויה אישית ולחיזוק קשר בין חברים. הוא משריש את שורשי קיומנו כאן, בארץ הנפלאה הזו, ומספק לנו תובנות והבנות על הדרך בה עלינו לחיות את חיינו.

בשבוע שעבר טיילתי עם חברי מהמכינה איתיאל בירן, בטיול מיוחד ומעניין. עוד משלב ההכנות אליו ידענו שאנחנו רוצים שהטיול שלנו לא יכול אך ורק אתגר פיזי וגמיעת קילומטרים במרחבים הפתוחים של ישראל, אלא גם למידה אמיתית על האזור בו נבחר לטייל. כלומר מעבר להליכה, רצינו להתהלך, להתעכב בדרך על-מנת להתוודע לפרטים מעניינים שאולי חומקים מעיינינו במבט מלמעלה.

בשנת המכינה, אחת החוויות היחודיות והמאתגרות שעברנו הייתה מסע חובק ישראל: מסע בן שלושה שבועות מהחרמון לתל-אביב, כאשר כל זוג חניכים במכינה בוחר אזור בארץ, מטייל בו מספר פעמים במהלך השנה, פוגש אנשים, לומד על הייחודי והמרתק שבאזור, ובסוף השנה מוליך את הקבוצה באזור, כראות עיניו. כמובן שלבסוף כל הימים מתחברים למסע ארוך, מאתגר ומלמד.

עבורנו זה היה המודל. רצינו שבבוחרנו אזור בארץ, נוכל לסיים את הטיול בהרגשה שבאמת קנינו בו בעלות, שבאמת כרגע אנו מכירים את האזור טוב יותר מבטרם יצאנו לטיול.

התחלנו במעיין שנמצא במחצבת געתון. אחד מפנינות הטיולים בארץ, בריכה ענקית שכוללת מים צלולים ומומלצת לכל מטייל באשר הוא. משם המשכנו לקיבוץ לוחמי הגטאות ובו ביקרנו במוזיאון. בקיבוץ מרשים ומצליח זה, זיכרון נספי השואה ולוחמי הגטאות הוא אבן הראשה בהקמת פאר הקיבוץ. כפי שאומר צבי שנר: "רצינו להקים לא אנדרטה של אבני גזית או גושי שיש, אלא מפעל חי המשתלב ביצירתו של הדור שבא אחרי השואה".

משם המשכנו לעיר עכו. עיר זו שכולם שמעו עליה, לעתים נשכחת למול ערים אחרות. זוהי עיר בעלת היסטוריה מדהימה מתקופות שונות. יובל פדידה, חניך המכינה הקדם-צבאית "גל" שנמצאת בעיר העביר לנו סיור מרתק ומקיף על תולדות העיר. החל מחכמים יהודים שפעלו בעיר כגון הרמח"ל, עבור במלחמות הצלבנים במוסלמים ובנסיונות כיבוש העיר ע"י נפוליאון, וכלה בנסיון הבריחה מכלא עכו של לוחמי המחתרות היהודיות. סיירנו בעיר ושוחחנו עם אנשים על אלמנטים שונים בעיר, ביניהם הקשיים שכוללת בתוכה עיר מעורבת וכיצד מתמודדים עם כך.

לאחר לינה במכינת גל יצאנו לכיוון הקריות. בכפר ביאליק סייענו לארגון הגמ"ח "חסד מציון" ע"ש בן ציון שי חדד ז"ל. ארגון מדהים זה פועל רבות לחלוקת מזון למשפחות נזקקות בקריות. היה לנו חשוב לעצור לכמה שעות את ההתקדמות על-מנת לסייע ולו במעט לכך שלכולנו יהיה חג שמח יותר. לאחר מכן המשכנו לשיחה מרתקת עם דניאל חדד, ממייסדי הארגון והמשכנו בדרכנו. הגענו לחיפה וסיירנו במספר אתרים בה, כאשר המרתק ביותר היה סיור בגנים הבהאיים ולמידה על כת מיוחדת ומרתקת שגם עבורה ארץ ישראל היא קדושה וגם היא חלק מהפאזל המרהיב שהוא ארצנו.

המשכנו לעיר עתלית, שם פגשנו את ירון בן-עמי, מרצה במכינה שלנו, מוזיקאי, משורר ומתרגם שמתמחה בתחום תולדות עם ישראל. טיילנו בחופי עתלית, ועברנו סיור ולימוד על ההיסטורייה של המקום. למחרת בבוקר יצאנו לכיוון העיר נצרת שם ביקרנו במספר אתרים וביניהם כנסיית הבשורה. מנצרת המשכנו רגלית עד שהתחברנו לשביל ישראל ממנו המשכנו לגן הלאומי ציפורי, בו למדנו על העיר המדהימה בה בין השאר שכן בעבר הסנהדרין. בערב הצטרפו אלינו שני חברים מהמכינה וביצענו שמירה מטעם ארגון "השומר החדש" על שטח חקלאי באזור מושב ציפורי ומצפה הושעיה.

למחרת בבוקר יצאנו לכיוון קיבוץ קדרים, פגשנו חבר נוסף מהמכינה, טיילנו באזור וטבלנו ממעיין קדרים. הטיול הסתיים עם הרבה חוויות ותובנות וחזרנו לבתינו לקראת חג הסוכות.

ההליכה בארץ וההתעמקות שכרוכה בניסיון אמיתי ללמוד על השטח ולהכיר את פניה השונים של הארץ, מעבר לחוויה שבנופים עוצרי הנשימה ובמקומות המרהיבים, מחזקת בקרבנו את תחושת הקשר והשייכות לארץ ואת האהבה אליה. מעבר לכך, אני ואיתיאל, חברים טובים מאוד אך בעלי תפיסות עולם שונות זו מזו לעתים, בין אם ברמה הדתית ובין אם מבחינה פוליטית, ודאי לא הסכמנו לגבי כל נושא שעלה במהלך הטיול המשותף. אך עצם הלימוד המשותף, הרצון לשמוע ולהבין את מה שקורה באמת במקומות האלה ולא רק מה שמוצג כמתרחש בהם, יש בו צעד משמעותי לעבר הגעה לעמק השווה וגישור על מחלוקות.

מעבר לטיול כתחביב נפלא לחופשות ולזמן פנוי, אני בטוח שטיולים נוספים שכאלה יקדמו אותנו, לא רק פיזית אלא גם מהותית, עוד כמה צעדים לעבר המקום בו כולנו שואפים להיות.

מועדים לשמחה. 
מאמרים נוספים :

» גאווה דתית

הומוסקסואל דתי? יש דבר כזה? במסגרת מצעדי הגאווה שמתרחשים בשבועות האחרונים בלטה קבוצה שלדתיים גאים שהשתתפה במצעד וזקפה מספר מכובד של גבות. הרי צמד המילים דתי גאה סובל מבעיית זהות חמורה, לדתיים אסור להיות...

» עוז רוח או עזות מצח? / יונתן יבין

כשהסופר המכובד עמוס עוז מבקש ממחבל כמו ברגותי להבין את "הסיפור שלנו", לאיזה סיפור הוא מתכוון? האם יש סיפור ישראלי אחד? יונתן יבין חיה פוליטית.לפני כשבועיים שיגר הסופר עמוס עוז עותק מספרו המצליח "סיפור על אהבה וחושך" לרב...

» יש דברים שמתחברים יופי

כנסי חשיפה: זהות יהודית מגוונת במערכת חינוך משותפת.בתי ספר משותפים לתלמידים , מסורתיים ו: מחזון למציאות והמהמורות שבדרך.מועדי הכנסים:•מרכז: יום חמישי, ד' אדר ב', 10.3.2011 במלון דניאל, הרצליה פיתוח.•צפון: יום חמישי, י"ח באדר ב',...

» לא להפרדה בהיכל התרבות / תמר זנדברג

תל אביב מכבדת את ה שלה בחופים הנפרדים, בבתי הכנסת ובשכונות מעורבות. אין סיבה שהיכל עירוני, המתוקצב מכספי ציבור, יתן יד להקצנה בחברה החרדית, שלא כל חבריה חפצים בה. בשבוע שעבר נודע לי במקרה כי בהיכל התרבות – ההיכל העירוני...

» פיוס, כמו מוזיקה, אסור שיהיה מזויף / חמי רודנר

האם יש מקום לפיוס בתהליך יצירה?מוזיקה טובה חייבת גם לנענע את הטוסיק, לצבוט בלב, ולגרות את המוח. הייתי מתבגר בסוף שנות השבעים, כשהפאנק פרץ בהמולה רבה ובזעם. גם היום כשאני בוגר ומפויס יותר ,עדיין הערכים של הפאנק - התרסה וזעם -...

» זהות יהודית במאה ה-21 – מה זה בכלל?

תוהים מהי מבחינתכם במאה ה-21? לכל ישראלי יש את התשובות שלו: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו כי זהות יהודית הינה שמירת כל מצוות התורה; ויהיו גם כאלה שיאמרו כי זהות יהודית היא לגור בארץ ולשמור...

» זהות יהודית

לישראלים רבים - ודתיים, שומרי מסורת ושומרי תורה מצוות – ישנן תשובות שונות בכל הנוגע לשאלה מהי זהות יהודית היום, בישראל של שנת 2010. התשובות הן רבות ומגוונות: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים