קעקועים- לא מה שחשבתם

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : אור בסמוט   
שני, 24 אפריל 2017 19:25

קעקועים- לא מה שחשבתם!

קעקועים הם טרנד תרבותי שלא הולך לשום מקום. להפך, הוא רק תופס תאוצה. מה שנחשב פעם טאבו, היום מקובל ואף אומנותי. מתי זה התחיל? מי מתקעקע יותר- נשים או גברים? ואיך הדת מתייחסת לקעקועים?

כתובות הקעקע, או קעקועים, התגלו לפני שנים רבות. למעשה לפני יותר מ 5000 שנה, ניתן היה למצוא קעקועים בתרבויות שונות ברחבי העולם. מרוק השם הוא מהתרבות הטהיטית והוא בעצם אומר- לסמן מישהו. כמובן שהסימון לא היה נעשה במחטים המקובלים היום, אלא, ההנחה הינה שקעקועים נוצרו לראשונה בטעות ע"י שיפשוף חול או עפר לפצע פתוח על מנת לטפל בו ולסגור אותו. אחרי שהפצע החלים, ניתן היה לראות השצבע נשאר ומשם הדבר הפך כבר לנסיונות בכוונה.

התיעוד הארכיאולוגי של קעקועים על גוף נמצא ב1991 על מומיה שהייתה קבורה בין אוסטריה לאיטליה בהרי האלפים. המומיה מוערכת להיות בת 5500 שנים, ונמצאו עליה לא פחות מ57 סימני קעקועים שונים בגוף.

לכל תרבות, בישרו הקעקועים כוונה שונה. חלק היו קשורים לדת, חלק לאמונות טפלות, רוחניות ואפילו ישנן תרבויות בהן קעקועים נחשבו לתוסף מיניות, גירוי ותשוקה.

הקעקועים הנפוצים ביותר בתקופה הזו היו של חיות בקרב המצרים, קעקועים גאומטרים בקרב אנשי הדת באירופה וגם קעקועים אבסטרקטים של אל כזה או אחר היו נמצאים לרוב. גם היום קטגוריות קעקועים אלו נפוצות ביותר, אז אפשר לראות שלא הרבה השתנה עם השנים ואנשים שונים מתרבויות שונות, שמרו על קו מנחה ברור מאוד.

היפנים היו קוברים את יקיריהם עם מסיכות מקועקעות, כי האמימו שאלו ישמרו עליהם במסעם לעולם הבא. הטהיטים מאמינים כי הקעקועים מייצגים את מואנה- כח החיים שלהם, ובמצרים האמינו שניתן ליצור קשר עם עולם הרוחות דרך הקעקועים.

קעקועים ביהדות: "וכתובת קעקע לא תתנו בכם" (ויקרא י"ט).

לפי היהדות חל איסור "להשחיט" את הגוף בכתובות קעקע. הגוף אינו שלנו ולכן חייבים אנו להחזיר אותו לבורא במצב בו קיבלנו אותו- נקי מכל סימן. כמו כן, עשיית קעקוע גורמת לקשר של אדם עם האל להשתבש בגלל שאנו מקרקעים את הגוף ומשעבדים אותו לחומריות העולם הגשמי. גם אדם אשר עובד בסטודיו לקעקועים, חל איסור עליו לעשות קעקוע לאדם אחר, כי הוא בעצם גורם לחבלה בקשר של האדם עם האל.

במידה וכבר בחרתם לעשות קעקוע ואז נפלה עליכם רוח האל, אין צורך להסיר את הקעקוע. עצם החרטה על המעשה מספיקה והסרת הקעקוע תגרום לכאב נוסף שאין בו צורך.

ומה לגבי השמועה לפיה לא קוברים אנשים מקועקעים בבית קבות יהודי, או חותכים להם את החלק בגוף עם הקעקוע? זהו, שזה שמועה ולא יותר.

קעקועים היום מקובלים מאוד ונחשבים לאומנות לפעמים. אז אל תהססו לבחור קעקוע שמדבר אליכם ולעשות אותו. במיגה ותתחרטו, ישנם טכנולוגיות שמתפתחות ומאפשרות להסיר קעקוע כמעט לגמרי, במידה ותרצו כמובן. אני את שלי שומר עד העולם הבא.


 
מאמרים נוספים :

» לימודי אומנות

אומנות היא שם רחב וכללי ביותר לתחום מסוים בחיים, תחום אותו כנראה שכל אחד ואחת מאיתנו מגדירים אחרת. בעוד חלק מאיתנו יתארו כאומנות בעיקר תחומים כמו ציור אקספרסיוניסטי או ריאליסטי, אחרים יאמרו שגם מוסיקה היא אומנות, בעוד...

» הקעקועים של דיוויד בקאהם

דיוויד בקאהם נולד תאריך השני למאי בשנת 1975 הוא שחקן כדורגל אנגלי נכון להיום הוא משחק בקבוצת כדורגל בליגה האמריקאית "הלוס אנגל'ס גאלקסי" ובנבחרת אנגליה. חוץ מכוכב כדורגל ואישיות ספורט מוערכת הפך בקאהם לאייקון תרבות עולמי...
STU2

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים