שעון נוכחות בעד ונגד

PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : shimi   
חמישי, 09 אוגוסט 2018 16:04

כמעט בכל מקום עבודה אפשר למצוא כיום שעון נוכחות מסוג כלשהו. במאמר זה ננסה להבין מה השיקולים נגד ומה השיקולים בעד.

חוק הגנת השכר וחוק שעות עבודה ומנוחה, מטילים על המעבידים חובה לניהול רישום שעות העבודה של כל העובדים. כדי להצליח לנהל רישום בצורה יעילה וקלה, שאינה מכבידה על המעביד, מקומות רבים התקינו שעון נוכחות והנהיגו נוהל העברת כרטיס בכניסה וביציאה מן העבודה. למען הגילוי הנאות אומר רק שהחברה בה אני עובד ישנו שעון נוכחות של חברת ok2go, ועל מנת שלא לקלקל את מהלך המאמר אשמור את דעתי על התרומה או הקושי שהוסיף למשרדנו.

 

השיקולים נגד שעוני נוכחות

 

קל להבין מהם השיקולים נגד מצד העובדים. שעון הנוכחות יכול לגרום לפגיעה באמון ולתחושה שעוקבים אחריהם. בנוסף, חלק מהעובדים נתקלים בקושי ליישם את הנהלים החדשים, מכיוון שאופי עבודתם שונה מהרגיל והם אינם נמצאים כל היום במשרד.

אם בוחנים את נקודת מבטו של המעביד, על החובה שהוטלה עליו, הרי שגם מבחינתו לשעוני נוכחות יש חסרונות. מלבד העלות הכספית הכרוכה ברכישת מערכת דיווחי נוכחות והתקנתה, שעון נוכחות פוגע במערכת היחסים בין המעביד לעובדיו ויכול ליצור תחושת מרמור מצדם. בנוסף, יכולים להיווצר מקרים לא נעימים ורמאות מצד העובדים בקלות יחסית, באמצעות העברת הכרטיס לעובד אחר, שיוכל להחתים במקומם גם ביום שהם אינם נמצאים במשרד.

השיקולים בעד שעוני נוכחות

כאשר מדברים על היתרונות בהתקנת שעון נוכחות, התמונה מתהפכת וכאן קל יותר לזהות את היתרונות מצדו של המעביד. מערכת דיווח נוכחות נותנת למעביד יכולת רישום פשוטה וקלה של שעות העבודה של כל עובד ועובד, גם במקומות גדולים והנתונים מהווים מדד לאיתור עובדים יעילים וגם כזיהוי נקודות זמן בעייתיות "מבוזבזות" מבחינת מקום העבודה. יתרון נוסף הוא, שהפלט המתקבל משעון נוכחות, מקל על מחלקת השכר לחשב את שכרם של העובדים.

למרות שהיתרונות המובהקים שייכים למעביד, אי אפשר להתעלם מכך שיש יתרונות גם עבור העובדים. מבחינתם, שעון נוכחות מוריד מהם את הצורך לזכור את שעות העבודה בכל יום ויום, מתי הוא הגיע ומתי הוא הלך ובאילו ימים הוא לקח חופש או ימי מחלה. זה מאפשר לו לנהל רישום עצמאי עבורו וגם כאמצעי למניעת טעויות או ניצול מצד המעסיק.

להתקנת שעון נוכחות במקומות העבודה יש צדדים חיוביים וצדדים שליליים, גם עבור העובדים וגם עבור המעסיקים, אומר רק, שעבורי ועבור חברי העובדים ובמיוחד בהנהלה העבודה עם המערכת של ok2go הפכה את החיים שלנו לקלים ומסודרים הרבה יותר מקודם. במשרד הותקן שעון ביומטרי ותם עידן הכרטיסים והרישום הידני. הכול עכשיו בלייב, ממוחשב ומסונכרן בין כולם. פלאי הטכנולוגיה!

  
STU2

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים