שובר לפרסום בגוגלתולדות הפיצה

PDF הדפסה דוא
תולדות הפיצה - 5.0 out of 5 based on 1 review
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : דידי   
ראשון, 22 דצמבר 2013 17:04

הפיצה הינה כיום אחד המאכלים האהובים ביותר ברחבי העולם. אמנם הינה במקור מאכל איטלקי מסורתי, אך כיום ניתן למצוא גרסאות רבות של הפיצה - פיצות אשר נבדלות בצורה שלהן, בעובי הבצק, בהרכב הרוטב, בסוג הגבינה ובכמות שלה, בתוספות שעל הפיצה ועוד. בנוסף, קיימים בארצות שונות בעולם מאכלים אשר נוצרו בהשראת מאכל זה.

אז מהי הפיצה? ממה היא מורכבת? הפיצה המודרנית, המוכרת לנו כיום, מורכבת ממאפה עשוי בצק, בדרך כלל בצק שמרים, אשר מהווה את הבסיס של הפיצה, ובסיס זה מכוסה בשכבות של רוטב עגבניות, גבינה ותוספות שונות. מקור הפיצה המודרנית בנאפולי שבאיטליה, שם הוסיפו לראשונה לפיצה רוטב עגבניות. פיצה מרגריטה היא הפיצה האיטלקית המוכרת ביותר. פיצה מרגריטה מבוססת על בצק שמעליו רוטב עשוי מעגבניות מבושלות מרוסקות ומסוננות. מעל הרוטב מפוזרים גבינת מוצרלה ועלי בזיליקום.על פי אגדה אורבנית, בסוף המאה התשע עשרה, רפאל אספוסיטו, אופה הפיצות הפופולרי ביותר דאז התבקש לאפות פיצות במיוחד לרגל הגעת מרגריטה, מלכת איטליה, לנאפולי, וסוג הפיצה שאהבה יותר מכל היתר נקרא על שמה.

הפיצה החלה להפוך מאכל מוכר ופופולארי מחוץ לאיטליה לאחר שמהגרים איטלקיים פתחו פיצריות בארה"ב. הפיצריה הראשונה בארצות הברית נפתחה בשנת 1905 בעיר ניו יורק. מאז, המאכל עבר שינויים רבים. בהשפעת התרבות האמריקאית החלו להתווסף לפיצה תוספות חדשות, וכן אופן הכנת הבצק ואפייתו השתנו. שינוי נוסף היה במכירת הפיצה כ"משולשים", כאשר קודם לכן היא נמכרה רק בצורה העגולה המקורית. הפיצריות בניו יורק הן ששמרו יותר מכל על הגירסה האיטלקית הקלאסית של הפיצה, אשר מתאפיינת בבצק דק. ב-2009 האיחוד האירופי, ביוזמת איטליה, הגדיר את הפיצה הנפוליטנית כמנה מסורתית מוגנת. מטרת קביעה זו היתה לציין את מקור המאכל, ולהבחין בין גרסתו המקורית ובין "חיקויים" שלו.

מזה שנים רבות, גם בארצנו פיצה היא אחת המנות הפופולריות, וקיימות פיצריות רבות בישראל. רשת ביג אפל פיצה פתחה פיצריה בירושלים ב-1986, סניף ראשון במדרחוב. מאז, התרחבה הרשת ופתחה סניפים בכל הארץ, כך שניתן ליהנות מ"משולש" או מגש פיצה בעיר הבירה כמו גם במבשרת ציון, במודיעין, בית שמש ואפילו ליהנות משני סניפי פיצה באילת. 
מאמרים נוספים :

» פיצות בארץ

מאז ומעולם פיצה הייתה נחשבת למאכל פופולרי בקרב הנוער ובעולם כלל. כדי להבין מאיפה מגיעה האהבה הזאת חשוב תחילה להבין מאיפה מגיעה המאכל ומה ההיסטוריה שלו ורק לאחר מכן נראה אילו פיצריות ניתן למצוא בארץ ובמה פיצה בארץ שונה...

» פיצה איכותית בירושלים

כיום השוק מוצף במגוון סוגי פיצריות ומסעדות יוקרתיות המגישות פיצות עם תוספות שונות. אז מה היא הפיצה המנצחת? כמובן שלפני שאוכלים, לפיצה שנראית ומריחה טוב, יש יתרון גדול. העיניים "אוכלות" לפני הפה שלנו, ופיצה עם רוטב עסיסי...
STU2

רוצים להוסיף מאמר לאתר? הרשמו עכשיו והכניסו מאמר חדש

חיפוש מהיר בגוגל

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים